Samorządy dzielą się pieniędzmi na walkę z COVID-19

Data publikacji: 28.09.2020 14:07
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2020 Kielce Podpisanie umów w starostwie kieleckim. Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Meresiński - burmistrz Daleszyc, Mirosław Gębski - starosta kielecki, Tomasz Pleban - wicestarosta kielecki

28.09.2020 Kielce Podpisanie umów w starostwie kieleckim. Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Meresiński - burmistrz Daleszyc, Mirosław Gębski - starosta kielecki, Tomasz Pleban - wicestarosta kielecki
Fot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Maseczki, przyłbice i rękawiczki o wartości około 2 mln zł trafią do 19 gmin powiatu kieleckiego. Starosta Mirosław Gębski podpisał umowy z samorządowcami na ten cel.

Starosta jest przekonany, że nie będą to jedyne pieniądze na walkę z COVID-19, ponieważ przedstawiciele instytucji piszą następne projekty.

- Myślę, że dostaniemy kolejne wsparcie, które także trafi do gmin i jednostek podległych - mówi.

- Wsparcie otrzymają straż pożarna i policja, a także placówki medyczne oraz domy pomocy społecznej. Wartość całej pomocy to ponad 7,3 mln zł - przypomina wicestarosta Tomasz Pleban.

- Mieliśmy duży problem z zakupem rękawiczek, ale na szczęście w ostatnim momencie udało się je sprowadzić. Łącznie to 1,2 mln sztuk. Mamy zamiar kupić także urządzenie do badania próbek na COVID-19 - zapowiada.

28.09.2020 Kielce Podpisanie umów w starostwie kieleckim. Na zdjęciu: Renata Janik - wicemarszałek województwaFot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

 

- Pieniądze na ten cel pochodzą między innymi z konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski - informuje wicemarszałek Renata Janik.

Damian Sławski, wójt Miedzianej Góry podkreśla, że to wsparcie bardzo się przyda.

- Jest duże zapotrzebowanie na tego typu materiały. Są one trudno dostępne, a w momencie gdy się pojawią ich ceny są wysokie. Dlatego cieszę się, że Starostwo Powiatowe w Kielcach myśli o mieszkańcach powiatu i ich wspiera - dodaje.

Podobnego zdania jest Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika.

- Wszystkie środki, które służą do walki z koronawirusem są w tym momencie bezcenne - ocenia.

Senator Krzysztof Słoń z PiS dodaje, że ważne dla niego jest, iż samorządowcy różnych szczebli potrafią ze sobą współpracować i dzielić się publicznymi pieniędzmi.

- Te działania zasługują na uznanie. Pozyskanie ponad 7 mln zł i rozdysponowanie ich w postaci pomocy rzeczowej dla gmin to bardzo dobre działanie - zauważa. 

Programem zostało objętych 206 podmiotów z powiatu kieleckiego.

Reklama