Samorządy mogą składać wnioski do Polskiego Ładu

Data publikacji: 15.07.2021 13:16 / Data aktualizacji: 15.07.2021 14:11
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.07.2021. Jędrzejów. Konferencja promująca Polski Ład w budynku starostwa. Na zdjęciu (od lewej): Dominik Łukasik - burmistrz Wodzisławia, poseł Krzysztof Lipiec, Paweł Faryna - starosta jędrzejowski, Maria Barańska - wicestarosta jędrzejowski

15.07.2021. Jędrzejów. Konferencja promująca Polski Ład w budynku starostwa. Na zdjęciu (od lewej): Dominik Łukasik - burmistrz Wodzisławia, poseł Krzysztof Lipiec, Paweł Faryna - starosta jędrzejowski, Maria Barańska - wicestarosta jędrzejowski
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Jędrzejowie na placu targowym promowano założenia Polskiego Ładu - nowych propozycji programowych Prawa i Sprawiedliwości, które mają pomóc w odbudowie gospodarki po pandemii.

Z mieszkańcami Jędrzejowa spotkali się poseł Krzysztof Lipiec, Paweł Faryna - starosta powiatu jędrzejowskiego, Dominik Łukasik - burmistrz Wodzisławia oraz Maria Barańska - wicestarosta powiatu jędrzejowskiego. Spotkanie przerwał deszcz i z tego powodu konferencja prasowa odbyła się w budynku starostwa powiatowego. 

Wszyscy podkreślali, że Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, to duża szansa i bezzwrotne wsparcie finansowe dla samorządów przy realizacji zadań, które mają służyć mieszkańcom.

Poseł Krzysztof Lipiec zaznaczył, że to strategiczny program, który pozwoli Polsce wrócić na ścieżkę dobrego rozwoju po kryzysie wywołanym pandemią. Program, który ma odnowić polskie życie społeczne i publiczne.

- To rządowy fundusz na który będzie przeznaczone 20 mld zł już w tym roku. W tej chwili trwa procedura zbierania wniosków od poszczególnych samorządów. Każdy samorząd ma prawo do złożenia trzech takich wniosków. Jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, drugi, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 15 mln zł i trzeci, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł. Wszystko zależy od tego jaka będzie inwestycja, na ile będzie służyć lokalnej społeczności, na ile się będzie wpisywała w rządową strategię rozwoju naszej ojczyzny - powiedział poseł.

Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, poinformował, że w tym roku zamierzają złożyć trzy wnioski grantowe.

- Pierwszy duży wniosek dotyczy budowy rond na skrzyżowaniu ulic Przemysłowej i Przypkowskiego oraz na ulicy Przemysłowej i Piłsudskiego oraz rozbudowy wjazdu z ulicy Przypkowskiego na ulicę Partyzantów. Drugi wniosek dotyczy termomodernizacji budynku starostwa, jak - również budynku na Armii Krajowej i Domu Dziecka w Nagłowicach - mówi.

- Trzeci wniosek dotyczy odwodnienia i termomodernizacji muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie - dodaje.

W sumie w ostatnim czasie do powiatu jędrzejowskiego trafiło ok. 30 mln zł. Pieniądze pochodzą z puli środków rządowych i funduszy europejskich. 3 mln. zł to wkład własny powiatu. Największe inwestycje zrealizowano przy pomocy Funduszu Dróg Samorządowych i RFIL to przeszło 25 mln zł. Z kolei na drogi wydano ok 14 mln zł z czego zostało zrobionych 17 km dróg i 13 km chodnika.

- To ogromne wsparcie ze strony rządowej - dodaje Dominik Łukasik burmistrz Wodzisławia. 

Program z pewnością skutecznie pobudzi gospodarkę, poprawi jakość życia naszych mieszkańców. W ramach Polskiego Ładu Wodzisław złoży trzy wnioski.

- Pierwszy na rewitalizację Wodzisławia to m.in. budowa dróg w centrum, chodników, budowę budynku wielofunkcyjnego miejsko-gminnego centrum kultury, zabezpieczenie ruin synagogi i instalacja monitoringu. Drugi wniosek na poprawę stanu dróg. Trzeci na poprawę gospodarki wodno-ściekowej - mówi burmistrz.

Dominik Łukasik dodał, że przed Wodzisławiem kolejne ogromne wyzwanie, modernizacja 11- hektarowego zbiornika retencyjnego i 13. hektarów terenu przyległego do zagospodarowania.

Do tej pory do budżetu Wodzisławia wpłynęło 17 mln zł. ze środków rządowych i funduszy unijnych. Zaś z RFIL ponad 3 mln zł dotacji. Z kolei z Funduszu Dróg Samorządowych ponad 1 mln zł.

Maria Barańska, wicestarosta powiatu jędrzejowskiego dodała, że pieniądze te pozwolą na realizację planów i inwestycji oraz szybszy rozwój samorządów. Pozwolą ruszyć z miejsca z planami, które przerastały samorządy finansowo.

Do końca lipca trwa pierwsza edycja. W tym roku będą jeszcze dwie, a w kolejnych latach następne.

  

adv adv
Wiadomości
Reklama