Sandomierscy rolnicy dziękowali za plony

Data publikacji: 30.08.2020 18:48
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.08.2020 Sandomierz. Powiatowe Święto Plonów połączone z Dożynkami Diecezjalnymi

30.08.2020 Sandomierz. Powiatowe Święto Plonów połączone z Dożynkami Diecezjalnymi
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbyło się Powiatowe Święto Plonów połączone z Dożynkami Diecezjalnymi.

Część obrzędową zorganizowano na starówce natomiast wcześniej, w bazylice katedralnej. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył mszy świętej, podczas której poświęcił dożynkowe wieńce. W homilii hierarcha mówił o trudzie rolniczej pracy i o tym, że narażona jest ona na szereg niekorzystnych czynników.

- Ile razy załamywaliście ręce, płynęły łzy, a nieraz i łez brakowało i niejeden chciał wszystko zostawiać. Przymrozki, grad, susza, zaniżone ceny skupu, niespłacone kredyty, a jednak za każdym razem potrafiliście przezwyciężyć ten moment załamania. Dzięki temu wasze rodziny mają zapewniony byt, a Polacy mają co jeść - powiedział biskup ordynariusz.

30.08.2020 Sandomierz. Powiatowe Święto Plonów połączone z Dożynkami Diecezjalnymi. Na zdjęciu: biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz.Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dodał, że rezultatem tej pracy jest rozwój gospodarstw i nadzieja na przyszłość. Biskup przestrzegał jednocześnie, aby nie stać się niewolnikami pracy nie dlatego, że ktoś nas do niej przymusza, ale my sami często pozwalamy się zniewolić zapominając o innych istotnych rzeczach.

Po mszy zebrani wraz z delegacjami gmin i wieńcami dożynkowymi przeszli z katedry na rynek. Korowód prowadziła Sandomierska Orkiestra Dęta. Za nią szli przedstawiciele Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Starosta sandomierski Marcin Piwnik powiedział, że cieszy się iż pomimo pandemii udało się zorganizować dożynki powiatowe, ponieważ trud rolniczej pracy jest wart podkreślenia. Należy o tym pamiętać nie tylko od święta ale również na co dzień.

30.08.2020 Sandomierz. Powiatowe Święto Plonów połączone z Dożynkami Diecezjalnymi. Na zdjęciu: poseł Marek Kwitek.Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Poseł Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa, stwierdził, że poprzez udział w dożynkach utworzona została wspólnota chleba, a chleb jest w naszym życiu najważniejszy ponieważ codziennie gości na stołach. Dodał, że w ostatnim czasie polska wieś przechodzi ogromne przemiany cywilizacyjne. Widać to po wyglądzie gospodarstw i wyposażeniu w nowoczesny sprzęt. Największym problemem jest brak stabilizacji cen i dochodów. W trudnych sytuacjach rolnikom pomaga rząd. Poseł Marek Kwitek apelował aby producenci rolni wykorzystywali wszystkie szanse na rozwój. W ciągu siedmiu lat na polską wieś trafi ponad 140 mld z.  Należy to wykorzystać przede wszystkim na przetwórstwo, aby tworzyć własne zakłady i uniezależnić się od pośredników, od wielkich koncernów, aby polski rolnik mógł w pełni korzystać z owoców swojej pracy - stwierdził parlamentarzysta.

Słowa podziękowania i uznania skierowali do rolników i sadowników powiatu sandomierskiego poseł Marzena Okła-Drewnowicz oraz eurodeputowany Adam Jarubas, który zwrócił uwagę na wielkie przywiązanie do tradycji co jest widoczne na ziemi sandomierskiej.

30.08.2020 Sandomierz. Powiatowe Święto Plonów połączone z Dożynkami DiecezjalnymiFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Podczas uroczystości zorganizowano konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Oceniono sześć prac. Komisja pod przewodnictwem Katarzyny Pisarczyk, dyrektorki Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, przyznała wszystkim wieńcom równorzędną pierwszą nagrodę, wyróżniając wieniec gminy Łoniów, który będzie reprezentował powiat sandomierski na dożynkach wojewódzkich.

Adamina Szewczyk i Małgorzata Kalinowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Łoniowie powiedziały, że prace nad wieńcem trwały kilka tygodni. Wykorzystano do niego różne zboża: jęczmień, proso, pszenicę oraz owies, a ponadto zioła oraz len, kwiaty ogrodowe, polne i bukszpan. Kłosy zbóż były zbierane na przełomie maja i czerwca aby zachować kolor. Praca, którą wykonywałyśmy dała nam ogromną satysfakcję - podkreśliły przedstawicielki KGW.

Organizatorami dożynek było starostwo powiatowe, urząd miasta oraz Sandomierskie Centrum Kultury.

Reklama