Sandomierscy seniorzy nadal mogą korzystać z teleopieki

Data publikacji: 18.04.2021 09:31
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.04.2021 Sandomierz. Zestaw do teleopieki

18.04.2021 Sandomierz. Zestaw do teleopieki
Fot. Michał Mendak / rzecznik burmistrza Sandomierza

Władze Sandomierza zdecydowały się na kontynuację systemu teleopieki domowej dla seniorów. Umowa miała wygasnąć w tym miesiącu, ale ją przedłużono. Programem objętych jest 40 osób w wieku powyżej 65 roku życia, mieszkających samotnie, niesamodzielnych lub niepełnosprawnych.

Teleopieka to system przywoławczy, działający w domu podopiecznego przez cały rok, 24 godziny na dobę. Osoba potrzebująca zostaje wyposażona w aparat telefoniczny, oraz tzw. przycisk życia w formie opaski lub breloka. W przypadku zagrożenia, czyli upadku, nagłego pogorszenia zdrowia, czy pożaru po naciśnięciu przycisku następuje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, gdzie operator decyduje o rodzaju interwencji.

Jak informuje burmistrz Marcin Marzec, w minionym roku funkcjonowania teleopieki był jeden taki przypadek, że osoba użyła przycisku życia.

- Mieszkaniec poczuł się źle i wezwał za pomocą tego systemu służby ratownicze. Być może dzięki temu nadal jest wśród nas. To jest realna i bezcenna pomoc, a także poczucie bezpieczeństwa dla seniorów, dlatego uważam, że trzeba ten program kontynuować - stwierdził burmistrz.

Miesięczny abonament wynosi 32 zł od osoby. Koszty w całości ponosi gmina. Do końca roku przeznaczono na ten cel sumę 11,16 tys. zł.

Burmistrz zachęca seniorów spełniających kryteria i chcących zostać objętych teleopieką, by zgłaszali się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu. Pracownicy tej jednostki w ramach pracy socjalnej prowadzą działania informacyjne w środowiskach. Zostały przekazane również plakaty i ulotki do miejsc odwiedzanych przez seniorów, takich, jak przychodnie zdrowia, kościoły oraz kluby seniora.

Wszelkie informacje o programie są dostępne na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej lub pod numerem telefonu: (15) 832-05-93 wew.12.

Reklama