Sandomierska Caritas pomoże usamodzielnić się osobom z niepełnosprawnością intelektualną

Data publikacji: 23.05.2021 13:46
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.05.2021. Sandomierz. Na zdjęciu: Karolina Łętowska - Caritas Diecezji Sandomierskiej

23.05.2021. Sandomierz. Na zdjęciu: Karolina Łętowska - Caritas Diecezji Sandomierskiej
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Młodzi ludzie do 18. roku życia, niepełnosprawni intelektualnie oraz zmagający się z autyzmem uczestniczą w projekcie realizowanym przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, który ma im pomóc w usamodzielnianiu się oraz rozbudzaniu aktywności społecznej.

Jak powiedziała koordynatorka projektu, Karolina Łętowska, prowadzone są różne formy wsparcia, które mają pomóc w osiągnięciu tych celów. Każdy z beneficjentów ma dobraną indywidulną terapię psychologiczną, logopedyczną oraz pedagogiczną. Projekt obejmuje także ćwiczenia rehabilitacyjne z fizjoterapeutą, a ponadto zajęcia artystyczne, kulinarne oraz z zakresu zooterapii i hortiterapii.

- Organizowane będą również wyjazdy integracyjne, dzięki którym niepełnosprawna młodzież będzie miała okazję sprawdzić się w innym środowisku, niż tylko swoja klasa. Nawiązywane są wtedy zupełnie inne interakcje, to daje kolejne możliwości rozwoju - dodała Karolina Łętowska.

Uczestnikami projektu są uczniowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia” w Sandomierzu, pochodzący z województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest w trakcie realizacji drugiego projektu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, nieco starszych, które ukończyły 18. rok życia. Program działań także obejmuje udział w rozmaitych aktywnościach społecznych oraz indywidulane terapie. Od lipca zostanie wzbogacony m.in. o zajęcia kulinarne, stolarskie, a potem także fotograficzne.

W tych projektach w sumie weźmie udział 36 osób. Pieniądze w kwocie prawie 2 mln zł pochodzą w całości z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Reklama