Sandomierska katedra pilnie potrzebuje pieniędzy na remont dachu

Data publikacji: 19.07.2021 08:05
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.07.2021. Sandomierz. Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu

19.07.2021. Sandomierz. Bazylika katedralna Narodzenia NMP w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Niewielkie pęknięcia stwierdzone na dachu bazyliki katedralnej w Sandomierzu mogą okazać się bardzo poważnym zagrożeniem dla całej świątyni. Jak najszybciej potrzebne są pieniądze na remont. W nawie południowej poprzez szczeliny do wnętrza przedostaje się woda.

Jak informuje ks. Jacek Marchewka, proboszcz parafii katedralnej w Sandomierzu, chwilowo zabezpieczona jest całość konstrukcji, jak również sklepienie z zabytkowymi bizantyńskimi freskami, ale problem zostaje i potrzebna jest bardzo szybka reakcja.

Tą sprawą zainteresował się wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który w sobotę uczestniczył w koncercie Festiwalu „Ucho Igielne” w sandomierskiej katedrze. Jego zdaniem to nie tylko może być kwestia wymiany dachu, ale całej konstrukcji, która go podtrzymuje, ponieważ doszło do jej przesunięcia .

- Będziemy robili wszystko, aby pomóc katedrze w tej sprawie - stwierdził wiceminister Wawrzyk.

Na razie trudno powiedzieć, ile może kosztować ten remont. O tym będzie wiadomo dopiero po opinii ekspertów, którzy zostaną zaangażowani do zbadania tej sytuacji. Jeżeli potwierdzą się przypuszczenia, że trzeba ingerować w konstrukcję więźby dachowej, to koszty zostaną spotęgowane - dodaje proboszcz Marchewka.

Parafia katedralna rozpoczęła internetową zbiórkę pieniędzy na remont dachu. Na ogrodzeniu zawisł duży baner, zachęcający mieszkańców i turystów do przekazywania środków na ten cel. Katedra będzie się też starać o środki publiczne, aby zabezpieczyć świątynię.

Sandomierska katedra to dawny kościół kolegiacki, jedno z najcenniejszych dzieł architektury gotyckiej na ziemiach polskich, z dziełami artystycznymi o doniosłym znaczeniu. Są tam freski bizantyńsko-ruskie z czasów Władysława Jagiełły oraz cały szereg dzieł Macieja Polejowskiego, najwybitniejszego twórcy oryginalnych kreacji rzeźby rokokowej. Mówiąc o katedrze w Sandomierzu wymienić należy także wielkie płótna w boazerii, ukazujące męczenników kościoła rzymskiego, męczenników sandomierskich oraz rzekomy mord rytualny, pochodzące z XVIII wieku, autorstwa Karola de Prevot.

19.07.2021. Sandomierz. Baner na ogrodzeniu katedryFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

adv adv
Wiadomości
Reklama