Sandomierska neurologia będzie oddziałem klinicznym

Data publikacji: 29.09.2020 16:05
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.09.2020 Kielce. UJK. Podpisanie umowy na utworzenie oddziału klinicznego w sandomierskim szpitalu przez uniwersytet. Od lewej: dziekan filii UJK w Sandomierzu dr hab. Piotr Sobolewski, starosta sandomierski Marcin Piwnik, dyrektor szpitala  w Sandomierzu dr Marek Kos, rektor UJK  prof. dr hab. n. med. Stanisław Głuszek i prorektor ds. medycznych UJK dr hab. Dorota Kozieł

29.09.2020 Kielce. UJK. Podpisanie umowy na utworzenie oddziału klinicznego w sandomierskim szpitalu przez uniwersytet. Od lewej: dziekan filii UJK w Sandomierzu dr hab. Piotr Sobolewski, starosta sandomierski Marcin Piwnik, dyrektor szpitala w Sandomierzu dr Marek Kos, rektor UJK prof. dr hab. n. med. Stanisław Głuszek i prorektor ds. medycznych UJK dr hab. Dorota Kozieł
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Klinika Neurologii będzie przyjmować pacjentów w Sandomierzu. Utworzył ją Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Dziś w Kielcach, profesor Stanisław Głuszek, rektor uczelni podpisał w tej sprawie umowę z Markiem Kosem, dyrektorem Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego.

Szefem nowej kliniki został profesor Piotr Sobolewski, do tej pory ordynator oddziału neurologii w sandomierskim szpitalu i dziekan Wydziału Zamiejscowego UJK w Sandomierzu. Jak mówi profesor Głuszek, to gwarantuje wysoką jakość nauki i kształcenia kliniki.

- Tam są badania naukowe z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Również dydaktyka realizowana będzie na wysokim poziomie. Ta klinika jest bardzo potrzebna do kształcenia studentów kierunku lekarskiego oraz innych kierunków medycznych, jak pielęgniarstwo, fizjoterapia - mówi rektor UJK.

Uczelnia ma już jedną Klinikę Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, ale jak argumentuje profesor Stanisław Głuszek, w dobie koronawirusa zajęcia praktyczne muszą być prowadzone w mniejszych grupach. Stąd pomysł utworzenia w Sandomierzu nowej jednostki.

Docelowo studenci będą tam jeździć na turnusy, podczas których uczyli się będą tajników pracy w szpitalu. Marek Kos, dyrektor placówki podkreśla, że powstanie kliniki umożliwi dalszy rozwój szpitala.

- Jest to duża szansa dla szpitala, ale też duże wyzwanie. Trzeba będzie prowadzić dodatkowo działalność naukową i dydaktyczną. Jesteśmy dużym szpitalem specjalistycznym, więc w przyszłości ta współpraca z uczelnią może zostać rozszerzona - mówi Marek Kos.

Profesor Stanisław Głuszek nie ukrywa, że chciałby, aby w Sandomierzu powstały też inne kliniki UJK.

Reklama