Sandomierski książę w telewizyjnym filmie

Data publikacji: 24.07.2020 15:51
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
24.07.2020. Sandomierz. Na zdjęciu: Katarzyna Batko - dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej w Sandomierzu

24.07.2020. Sandomierz. Na zdjęciu: Katarzyna Batko - dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej w Sandomierzu
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Związki księcia Henryka Sandomierskiego z Templariuszami będą głównym tematem filmu, realizowanego w kilku miejscach regionu przez Telewizję Polską. Zdjęcia będą kręcone 27 i 28 lipca w miejscach związanych z władcą, czyli w Sandomierzu, Opatowie i Wiślicy. Film dofinansuje Lokalna Organizacja Turystyczna.

Jej dyrektor Katarzyna Batko zapowiada, że Henryk Sandomierski zostanie przedstawiony jako człowiek, który zwiedził pół świata i jako jedyny z możnowładców piastowskich był w Jerozolimie, biorąc udział w wyprawach krzyżowych. Historia ma być opowiedziana w niebanalny sposób, we współpracy z Chorągwią Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. W rolę Henryka Sandomierskiego wcieli się Maciej Bury.

Film powstanie przy udziale naukowców: prof. Krzysztofa Brachy oraz dr hab. Tomisława Giergiela z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Planami filmowymi mają być: Muzeum Diecezjalne oraz kościół św. Jakuba, gdzie znajdują się płyty krzyżowców. Filmowcy będą też w kolegiacie św. Marcina w Opatowie, którą według Jana Długosza prawdopodobnie ufundował Henryk Sandomierski. Ten sam wątek dotyczy kolegiaty w Wiślicy, gdzie ponadto znajduje się unikatowa posadzka z wizerunkiem księcia Henryka. Panował on w księstwie sandomierskim w latach 1146 - 1166.

Film potrwa około 12 minut. Zostanie zaprezentowany w TVP w sierpniu  w cyklu „Całkiem niezła historia”.

Reklama