Sandomierz na liście UNESCO?

Data publikacji: 06.10.2020 11:22
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz

Sandomierz
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości zapowiada wznowienie starań o wpisanie Sandomierza na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Działania podjęte wcześniej m.in. przez wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka przerwała epidemia koronawirusa.

Zdaniem Marka Kwitka, w pierwszej kolejności trzeba powołać zespół, który przeanalizuje jak przygotować wniosek do UNESCO i wybierze główny motyw, na którym go oprze. To kwestia, która może zdecydować o powodzeniu starań. Pomysły mogą być różne, np. oparcie wniosku o przyznanie statusu pomnika historii dla historycznego zespołu architektoniczno-krajobrazowego Sandomierza. Starając się o wpis na listę UNESCO można też wybrać inne możliwości, np. zaproponować wybrane zabytki, albo całą starówkę, choć w tym przypadku, zdaniem posła, mogłyby być problemy.

- Starówka wygląda pięknie, zachowała średniowieczny układ Rynku, ale wiemy, że dużo kamienic było przebudowywanych. Na ile zachowały ciągłość historyczną, to będzie musiała ocenić komisja - dodał parlamentarzysta.

Jego zdaniem, Sandomierz zasługuje na to, aby znaleźć się na liście UNESCO ze swoim dziedzictwem historycznym. Przed epidemią parlamentarzysta przeprowadził wiele rozmów na ten temat, m.in. z generalnym konserwatorem zabytków Magdaleną Gawin, która jest przychylna temu pomysłowi.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec przyznał, że wiele problemów zawiązanych z pandemią przysłoniło samorządowi kwestię starań o wpis na listę UNESCO. Wcześniej rozmawiał na ten temat m.in. w Narodowym Instytucie Dziedzictwa oraz w Krzemionkach Opatowskich, które niedawno uzyskały ten prestiżowy wpis. Burmistrz zapowiedział, że w niedługim czasie powoła zespół, który zajmie się przygotowaniem wniosku. Zależy mu na tym, aby na czele zespołu stanęła osoba kompetentna. Niewykluczone, że w te prace włączona zostanie Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Sandomierska”.

- Na pewno musimy do tego doprowadzić. To nasz obowiązek, aby rozpocząć starania - dodał burmistrz Marcin Marzec.

Na liście UNESCO są m.in. starówki w Zamościu, Toruniu, Warszawie i Krakowie.

Reklama