Sandomierz szczepi przeciw meningokokom. Co z innymi samorządami? [RAPORT]

Data publikacji: 23.02.2021 12:18
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Monika Miller , Anna Głąb , Marta Gajda , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. morgueFile free photo

Sandomierz rozpoczął akcję szczepienia dzieci przeciwko meningokokom. To bakterie wywołujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz posocznicę meningokokową, czyli sepsę. Obydwie choroby są śmiertelnie niebezpieczne. W ubiegłym roku zaszczepiono już 80 dzieci. W tym roku preparat może trafić do wszystkich zainteresowanych, nie ma żadnych limitów ilościowych.

Jak informuje Agata Król, naczelnik wydziału spraw społecznych i zdrowia w urzędzie miasta, szczepienia są bezpłatne, finansuje je gmina. Trzeba spełnić dwa kryteria. Jedno dotyczy wieku - szczepieniom podlegają dzieci powyżej 12. miesiąca życia, urodzone w latach 2018, 2019 i 2020. Dziecko musi być też zameldowane w Sandomierzu.

Gmina ma podpisane umowy ze wszystkimi przychodniami znajdującymi się w mieście. To właśnie do nich należy zgłaszać się w sprawie szczepień. Program będzie realizowany do 2023 roku.

Podobne programy realizuje zaledwie kilka świętokrzyskich samorządów. Dzieci są szczepione przeciw meningokokom w Staszowie, akcję planują też wprowadzić Starachowice.

W Kielcach program szczepień dla dzieci jest realizowany od 2008 roku. Zgodnie z decyzją radnych, będzie kontynuowany przez co najmniej trzy lata.

- Miasto chce też finansować szczepienia dzieci przeciwko ospie wietrznej - informuje rzecznik prezydenta Tomasz Porębski. - W najbliższym czasie zostaną ogłoszone konkursy dla placówek medycznych na realizację tych programów - dodaje.

Z kolei szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV będą wykonywane, ale płacić za nie będzie budżet państwa. Ma to związek z wejściem w życie Narodowej Strategii Onkologicznej, w skład której wchodzą również szczepienia przeciw HPV. 

 

NA JAKIE JESZCZE SZCZEPIENIA MOGĄ LICZYĆ MIESZKAŃCY POSZCZEGÓLNYCH GMIN W ŚWIĘTOKRZYSKIEM?

BUSKO-ZDRÓJ

Gmina Busko-Zdrój od kilku lat prowadzi program profilaktycznych szczepień przeciw grypie. W tym roku obejmuje on mieszkańców w wieku 65+.

 

KAZIMIERZA WIELKA

Szczepienia przeciwko grypie realizowane są także w Kazimierzy Wielkiej.

 

KIELCE

W Kielcach przez najbliższe trzy lata będą kontynuowane dwa programy polityki zdrowotnej. Pierwszy dotyczy meningokoków, a drugi ospy wietrznej. - Zgodę na to w grudniu 2020 roku wyraziła zgodę rada miasta - informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.

- W najbliższym czasie zostaną ogłoszone konkursy dla placówek medycznych na realizację tych programów - mówi rzecznik.

Jak dodaje, miasto przymierza się także do tego, aby kontynuować program szczepień przeciwko grypie, dla osób powyżej 55. roku życia. - Są one wykonywane jesienią, dlatego mamy jeszcze trochę czasu - dodaje Tomasz Porębski.

W tym roku nie będzie kontynuowany program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, co było realizowane w poprzednich latach. Ma to związek z faktem, że te szczepienia są wpisane do Narodowej Strategii Onkologicznej i będą opłacane z budżetu centralnego.

 

KOŃSKIE

Gmina Końskie nie prowadzi programów bezpłatnych szczepień.

 

OLEŚNICA

Z kolei Oleśnica nie realizuje własnego programu szczepień, jednak ośrodek zdrowia dysponuje preparatami przeciwko grypie, które pochodzą z Agencji Rezerw Materiałowych. Jak informuje burmistrz Leszek Juda, zainteresowanie szczepieniami było znikome i są one wciąż dostępne.

 

POWIAT OSTROWIECKI

W powiecie ostrowieckim tylko gmina Bodzechów realizuje program bezpłatnych szczepień przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka, który jest czynnikiem wywołującym m.in. raka szyjki macicy. Samorząd realizuje ten program od około 11 lat.

Szczepienia rozpoczynają się w lutym. Po pierwszej dawce należy przyjąć drugą za około pół roku. Zastrzyki przysługują dziewczynom w wieku 12 lat.

Korzysta z nich około 70-80 proc. uprawnionych. Dla większej dostępności zastrzyki wykonywane są w trzech punktach: w Bodzechowie, Sarnówku i Szewnie.

 

PIŃCZÓW

Mieszkańcy Pińczowa mogą skorzystać z wielu bezpłatnych szczepień. W tym momencie mogą się zaszczepić m.in. przeciwko grypie w ramach corocznej akcji dla osób powyżej 40. roku życia. Bożena Karwat z Samorządowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pińczowie informuje, że w tym roku planowane jest jeszcze szczepienie przeciwko pneumokokom. Będzie ono darmowe.

Chętni mogą też skorzystać z tzw. szczepień ochronnych obowiązkowych bądź zalecanych. Są one bezpłatne.

 

POŁANIEC

W gminie Połaniec od ośmiu lat realizowany jest program darmowych szczepień dla seniorów przeciwko grypie. Początkowo z programu korzystało ok. 300 osób rocznie, ale później ta liczba wzrosła do 400. Gmina przeznacza na ten cel 20 tys. zł. w ciągu roku.

Samorząd trzy lata temu zrezygnował z finansowania szczepionek przeciwko pneumokokom, ponieważ zbyt mało rodziców zgłaszało chęć zaszczepienia swojego dziecka. Program realizowany był od 2013 roku. Gmina każdego roku przeznaczała na ten cel 300 tys. zł., co wystarczało na 100 dawek. 

 

SANDOMIERZ

W Sandomierzu oprócz akcji szczepienia dzieci przeciwko meningokokom, realizowane są też szczepienia przeciwko grypie dla osób powyżej 55. roku życia. W ubiegłym roku z tej możliwości skorzystało około 700 osób.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

Skarżysko nie prowadzi żadnych programów bezpłatnych szczepień. 

 

STARACHOWICE

Do tej pory w Starachowicach osoby, które ukończyły 60. rok życia mogły się bezpłatnie zaszczepić przeciwko grypie. Do programu zgłosiło się 760 osób, jednak z powodu braku preparatu szczepionkę otrzymało niespełna 160 pacjentów. Pozostali dostaną zastrzyk, gdy ten ponownie będzie dostępny.

Dyrektor Centrum Usług Społecznych Piotr Ambroszczyk informuje, że gmina planuje wprowadzić szczepienia przeciwko meningokokom. Obecnie jest w trakcie rozmów z firmą Pfeizer.

 

STASZÓW

W Staszowie dzieci, które ukończyły drugi rok życia są bezpłatnie szczepione przeciwko meningokokom. Program jest realizowany od 4 lat i każdego roku obejmuje około 70. dzieci.

Gmina zabezpiecza na szczepienia ponad 30 tys. zł. rocznie, z czego wydawanych jest 12-13 tys. zł. Wszystko zależy od liczby osób zainteresowanych. 

Ewa Kondek, zastępca burmistrza Staszowa informuje, że aby otrzymać bezpłatną szczepionkę przeciwko meningokokom, dziecko musi być zameldowane na terenie gminy. Ponadto musi należeć do przychodni znajdującej się na tym obszarze. Ostateczną decyzję dotyczącą zastrzyku, podejmuje lekarz.

 

SZYDŁÓW

W Szydłowie w ubiegłym roku gmina finansowała szczepionki przeciwko grypie dla osób powyżej 60. roku życia. Z tej możliwości skorzystało około 30 seniorów. W tym roku burmistrz Andrzej Tuz chce nadal realizować ten program.

Reklama