Ścieżka do Zagnańska cieszy rowerzystów [ZDJĘCIA, WIDEO, MAPA]

Data publikacji: 04.05.2021 14:07
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.05.2021 Droga Zagnańsk - Kielce

04.05.2021 Droga Zagnańsk - Kielce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W środę (05.05.) rozpocznie się wycinka drzew pod budowaną ścieżkę rowerową z Kielc do Zagnańska. W związku z tym droga powiatowa na odcinku od więzienia aż do Zagnańska będzie zamknięta dla pojazdów we wtorek (04.05.) od północy do 26 maja.

Mapa ścieżki rowerowej z Zagnańska do KielcFot. Urząd Gminy Zagnańsk

Jak mówi wójt Gminy Zagnańsk, Wojciech Ślefarski, zamknięcie trasy jest niezbędne.

- W tym czasie ciężkie samochody leśne będą wycinały drzewa. Zamknięcie jest więc konieczne ze względów bezpieczeństwa - mówi.

Całkowita długość ścieżki rowerowej biegnącej wzdłuż drogi powiatowej wyniesie około 11 km, przy czym budowa będzie podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmie budowę trzykilometrowego odcinka.

- Trasa będzie zaczynała się od ulicy Przemysłowej i będzie biegła do Kamieniołomu „Sosnowica” i tam połączy się z leśnym szlakiem królewskim. Ten dukt na odcinku 2 km będzie oczywiście utwardzony. Gmina ma nadzieję że w tym roku uda się zakończyć tę część inwestycji.
Kolejny etap to odcinek do Kielc oraz przez Zagnańsk.

- W ciągu dwóch miesięcy powinniśmy mieć wydane pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Na tym fragmencie trasa będzie bardziej skomplikowana, ponieważ musi przejść nad drogą ekspresową numer 7. W związku z tym zwrócimy się o dodatkowe pieniądze w ramach programu nowego okresu programowania i Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego - dodaje.

Część ścieżki od Zagnańska do skrętu na Jaworze będzie oświetlona. Zastaną umieszczone również wiaty, pod którymi będą mogli odpocząć rowerzyści.

Z nowej inwestycji zadowoleni są miłośnicy rowerów, którzy zwracają uwagę na piękno okolicznych terenów i poprawę bezpieczeństwa.

- To bardzo dobry pomysł, ponieważ trasa z Kielc do Zagnańska jest mocno oblegana, szczególnie latem. Jej wyjątkowość tkwi w tym, że jest to początkowy etap, kiedy można wyjechać z Kielc i dojechać aż do Świniej Góry. Brakowało tego odcinka przez Zagnańsk, ponieważ liczne pagórki i zakręty znacznie wpływały na niebezpieczeństwo dla rowerzystów - mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Podobnego zdania jest też Włodzimierz Rezner, dziennikarz Radia Kielce, cyklista.

- Cudowna wiadomość, że ta droga powstaje. Zagrożenie było bardzo wysokie, ponieważ przez tamtejsze wzniesienia samochody aż „wyskakiwały”. Poza tym tereny są tam przepiękne. Radość dla rowerzystów, a jednocześnie niesamowita poprawa  bezpieczeństwa - przyznaje.

Pełnomocnik Prezydenta Kielc do spraw Infrastruktury Rowerowej, Tomasz Zboch, ma nadzieję, że rozbudowa szlaków rowerowych wpłynie na propagowanie aktywności fizycznej wśród społeczeństwa.

- Będzie można wykorzystywać rower w codziennych podróżach. Trasa posiada wiele walorów turystyczno-rekreacyjnych i myślę, że będzie to jeden ze sposobów aktywizacji mieszkańców w zakresie komunikacji rowerowej - dodaje.

W związku z zamknięciem ulicy, przygotowane zostały objazdy. Kierowcy jadąc z Zagnańska do  Kielc muszą jechać przez Chrusty i Lekomin albo Samsonów, Tumlin i Kostomłoty.

Reklama