ŚCO rozpoczęło pilotażowe badania w kierunku wirusa HPV

Data publikacji: 10.05.2021 10:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO.
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło pilotaż badania w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego jako nowego testu przesiewowego w programie profilaktyki raka szyjki macicy.

Bezpłatne badanie DNA wirusa HPV jest adresowane do kobiet w wieku 30-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały cytologii - informuje Leszek Smorąg, ginekolog - onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

- Każda pacjenta, która zgodzi się na udział w programie będzie miała wykonane albo badanie w kierunku HPV lub płynną cytologię. Te badania lepszymi niż klasyczna cytologia oferowana dotychczas w programie populacyjnym. Natomiast chciałem podkreślić, że my nie mamy wpływu na to, która pacjentka zostanie zaliczona do której grupy i jakie badanie zostanie jej wykonane - mówi Leszek Smorąg.

Celem pilotażu badań HPV-DNA w Polsce jest porównanie skuteczności testu molekularnego w kierunku wirusa HPV o wysokim ryzyku onkogennym oraz badania cytologicznego, stosowanego dotychczas w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Zarówno badanie HPV-DNA jak i cytologia mają za zadanie wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i raka szyjki macicy - dodał Leszek Smorąg.

- Badanie HPV polega na tym, że oznaczamy obecność typów wirusa, które są odpowiedzialne za dalszy rozwój choroby nowotworowej, za rozwój raka szyjki macicy. Badanie HPV wyizoluje nam grupę pacjentek podwyższonego ryzyka. Te badania charakteryzują się wyższą czułością, czyli wynik tej diagnostyki będzie jeszcze bardziej wiarygodny niż cytologia - dodał Leszek Smorąg.

Głównym realizatorem pilotażu badań HPV-DNA jest Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest w tym projekcie ośrodkiem współpracującym.

Pilotaż potrwa do 2022 roku. Badania są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu wieloletniego pod nazwą Narodowa Strategia Onkologiczna.

Reklama