ŚCO rozpoczyna pilotażowy program profilaktyki raka jelita grubego

Data publikacji: 10.06.2021 12:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO

Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii otoczy kompleksowym wsparciem chorych na raka jelita grubego. Placówka rozpoczyna realizację pilotażowego programu opieki. Będą się mogły do niego zakwalifikować osoby, u których wyniki kolonoskopii wskażą na ten nowotwór lub będzie podejrzenie tej choroby.

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO informuje, że rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych, jakie są rozpoznawane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

- Pandemia spowodowała, że pacjenci bali się przychodzić do szpitala i w ostatnich miesiącach znacząco spadła liczba osób wykonujących badania profilaktyczne, czyli w przypadku profilaktyki raka jelita grubego, kolonoskopię. Przypominam, że podwoje Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jeżeli chodzi o to badanie są cały czas otwarte. Jesteśmy przygotowani do wykonywania badań profilaktycznych - mówi prof. Stanisław Góźdź.

Dyrektor dodaje, że każdy pacjent, który zakwalifikuje się do programu będzie miał swojego koordynatora, a chorym kompleksowo zajmie się zespół specjalistów.

- W zależności od rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowania dobieramy odpowiednie leczenie. Pacjent będzie miał zapewnione wszystkie trzy metody leczenia, czyli chirurgię, chemioradioterapię i chemioterapię. By podjąć jak najlepszą decyzję potrzebny jest zespół specjalistów, a więc m.in. radioterapeuta, onkolog kliniczny, czy chirurg onkolog - wymienia prof. Stanisław Góźdź.

Chory będzie mieć zapewnioną opiekę specjalistów od momentu rozpoznania, przez leczenie, aż po monitorowanie stanu zdrowia po chorobie nowotworowej.

Każdego roku w Polsce diagnozowanych jest 18 tysięcy nowych przypadków zachorowania na raka jelita grubego. Niestety połowa pacjentów umiera, bo zbyt późno zgłosili się do lekarza.

Reklama