Seniorzy mają ręce pełne pracy. Stworzyli piękne miejsce do nauki i wspólnej pracy

Data publikacji: 22.05.2021 11:42
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.05.2021. Starachowice. Działka prowadzona przez słuchaczy UTW

22.05.2021. Starachowice. Działka prowadzona przez słuchaczy UTW
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Starachowic stworzyli miejsce do nauki i wspólnej pracy na 120-metrowej działce.

Pionierski projekt rozpoczęli trzy lata temu, gdy zaczęli prowadzić w jednym z ogrodów działkowych własny ogródek. Prezes Jerzy Krawczyk dodaje, że w ten sposób starachowiccy seniorzy stali się inspiracją dla innych.

- Już od kilku lat nosiliśmy się z takim planem, udało się go zrealizować w 2018 roku. Później ten pomysł powieliło wiele innych grup senioralnych z całej Polski - dodaje.

Ogródek działkowy starachowickich słuchaczy UTW jest obsadzony głównie ziołami, a to w myśl zasady: „Leczymy się ziołami, nie antybiotykami”. Obecnie rośnie tam 17 różnych gatunków ziół, a w planach są kolejne nasadzenia. Anna Tokarska wymienia bazylię, tymianek, cztery odmiany mięty, cząber, majeranek, ale także mniej znane np. liściał lekarski, czy jeżówkę purpurową.

- Nie tylko sadzimy i dbamy o zioła, ale także poznajemy ich działanie. Na każdym spotkaniu jedna z wyznaczonych osób przedstawia prelekcję na temat właściwości danej rośliny. Ostatnio jedna z koleżanek ponad godzinę mówiła o pokrzywie, nie wiedzieliśmy, że ten popularny chwast ma tak wiele właściwości zdrowotnych - dodała.

Z ziół seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku tworzą napary, natomiast z owoców, które wyrosną na działce robione są przetwory i ciasta. W ubiegłym roku zamontowano także domki dla owadów.

Reklama