Seniorzy mogą zostać wolontariuszami

Data publikacji: 26.10.2020 16:15
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.10.2020. Kielce. Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

05.10.2020. Kielce. Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Studenci Uniwersytetów Trzeciego Wieku mogą stać się liderami projektów, zachęcających do aktywności społecznej innych seniorów. Szkolenie dla osób zainteresowanych wolontariatem tego typu oferuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Jak informuje Anna Jurkiewicz, koordynatorka projektu, na wolontariuszy czeka cykl warsztatów online, podczas których nauczą się m.in. jak przygotować ciekawy projekt i jak go skutecznie wdrożyć w życie.

- Oferujemy cztery główne spotkania warsztatowe. Podczas tych spotkań liderzy będą pracowali nad swoimi pomysłami pod okiem naszych trenerów, którzy sami są doświadczonymi animatorami społecznymi. Oprócz wsparcia edukacyjnego zapewniamy też dotację – mówi Anna Jurkiewicz.

Liderzy projektów mogą uzyskać mikrogrant do wysokości 1,8 tys. zł. Anna Jurkiewicz podkreśla, że głównym celem projektu jest zachęcenie seniorów do aktywności, na przykład poprzez budowanie relacji międzypokoleniowych.

W jednej z poprzednich edycji programu wzięła udział Krystyna Skowronek z Jędrzejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jak mówi, było to bardzo cenne doświadczenie, a projekt wspólnych spacerów nordic walking, który wtedy opracowali seniorzy z Jędrzejowa, funkcjonuje do dziś.

- Dzięki temu, że wzięliśmy udział w czwartej edycji projektu dostaliśmy wsparcie prawne, jak powinna w ogóle funkcjonować grupa wolontariacka. Dowiedzieliśmy się jak przygotować i zrealizować projekt – tłumaczy Krystyna Skowronek.

Jak dodaje, wybrany został nordic walking, ponieważ seniorzy z Jędrzejowa skarżyli się, że brakuje im aktywności ruchowej. Rekrutacja trwa do 8 listopada. Szczegóły dostępne są na stronie utwdlaspolecznosci.pl.

Reklama