Seniorzy w gminie Zawichost mają dwie nowoczesne placówki

Data publikacji: 10.02.2021 20:35
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.02.2021 Piotrowice. Otwarcie Domu Seniora. Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Kondziołka - burmistrz Zawichostu, Agata Wojtyszek - poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Jońca - członek zarządu województwa świętokrzyskiego

10.02.2021 Piotrowice. Otwarcie Domu Seniora. Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Kondziołka - burmistrz Zawichostu, Agata Wojtyszek - poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marek Jońca - członek zarządu województwa świętokrzyskiego
Fot. Ewelina Ura-Kamińska

W gminie Zawichost otwarto dwie placówki dla seniorów. W Piotrowicach powstał Klub Seniora, a w Linowie - Dom Dziennego Pobytu.

Na stworzenie obu miejsc gmina pozyskała dotacje z rządowego programu Senior Plus uzyskując 240 tys. złotych, co stanowiło niemal 80 proc. wartości inwestycji.

Pomieszczenia dla seniorów przygotowano w remizach strażackich znajdujących się w tych miejscowościach. Burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka podkreśla, że takie miejsca są bardzo wyczekiwane, ponieważ przybywa osób starszych. Na terenie gminy Zawichost odsetek osób powyżej 60. roku życia jest wyższy, niż wskazuje średnia dla całego województwa świętokrzyskiego.

W uroczystym otwarciu Klubu Seniora w Piotrowicach i Domu Dziennego Pobytu Senior Plus w Linowie uczestniczyła online wiceminister kultury i sportu Anna Krupka, która pogratulowała władzom samorządowym świetnego rozwoju  gminy, możliwego  m.in. przy wsparciu środków rządowych. Wyraziła przekonanie, że obie placówki  spełnią oczekiwania seniorów, których należy wspierać na różnych płaszczyznach.

Także poseł Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek wyraziła zadowolenie z faktu, iż ciągle przybywa  placówek dedykowanych seniorom.

- Są to ludzie, którzy mogą sporo dać od siebie lokalnemu środowisku, a przy tym zadbać o własny rozwój i zdrowie, korzystając z takich miejsc - mówiła.

Agata Wojtyszek dodała, że gdy zaczynała swoją pracę na stanowisku wojewody, w regionie było zaledwie kilka domów dziennego pobytu dla seniorów, a teraz jest ich ponad 50.

Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego powiedział, że ważne jest tworzenie miejsc dla seniorów nie tylko w centrach gmin, ale także w małych miejscowościach.

Właśnie tam starsi ludzie są często zagubieni i samotni, bo rodzina wyjechała do dużego miasta.
W Linowie i Piotrowicach seniorzy będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć plastycznych, muzycznych, rehabilitacyjnych, fotograficznych oraz  informatycznych. W sumie dotyczyć to będzie 30 osób.

Reklama