Seniorzy w Pełczyskach będą mieli miejsce spotkań

Data publikacji: 21.07.2021 12:33
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.07.2021. Pełczyska. Budynek, w którym ma powstać Klub Senior Plus

21.07.2021. Pełczyska. Budynek, w którym ma powstać Klub Senior Plus
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W gminie Złota powstanie trzeci Klub Senior Plus. Będzie zlokalizowany w Pełczyskach, w budynku Filii Bibliotecznej.

Opracowana została już wstępna koncepcja remontu obiektu, by go dostosować do potrzeb osób starszych, a gmina ogłosiła przetarg na wykonanie prac - informuje Włodzimierz Osiecki, inspektor ds. dróg, urządzeń komunalnych i zamówień publicznych w Urzędzie Gminy w Złotej. 

- W najbliższych dniach rozstrzygniemy przetarg na wykonanie usług remontowych oraz doposażenia pomieszczeń klubu. Liczymy, że na koniec roku, zgodnie z harmonogramem, lokal zostanie oddany do użytku i od początku przyszłego roku rozpocznie swoją działalność - zaznacza.

Klub Senior+ działa już w Złotej i Chrobrzu. Włodzimierz Osiecki dodaje, że utworzenie trzeciej takiej placówki na terenie gminy to odpowiedź na duże zainteresowanie społeczne. Seniorzy będą mieli do dyspozycji pięć pomieszczeń o łącznej powierzchni 115 metrów kwadratowych. Powstanie kuchnia, jadalnia, sala ogólnodostępna i rehabilitacyjna oraz kącik czytelniczy.

- Na seniorów czeka wiele zajęć, w tym ruchowe. Ponadto, zatrudniony zostanie psycholog i rehabilitant. Będą organizowane przeróżne wycieczki, w tym np. wyjazdy do teatru - zaznacza.

Gmina liczy, że inwestycja, dając miejsce spotkań, przyczyni się do integracji osób starszych.

Obiekt, w tym wejście do budynku, będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek będzie ogrzewany poprzez zainstalowanie pompy ciepła, na dachu jest już instalacja fotowoltaiczna. W planach jest też termomodernizacja oraz uporządkowanie terenu wokół.

Klub seniora realizowany jest w ramach rządowego programu „Senior +”. Szacunkowy koszt modernizacji wnętrza budynku to ok. 250 tys. zł. Gmina na ten cel pozyskała 80-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Reklama