Seniorzy z rządowym wsparciem

Data publikacji: 30.07.2020 13:45
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.07.2020 Kielce. ŚUW. Podpisanie umów w ramach programu „Senior+”. Na zdjęciu (od lewej): Joanna Suska - burmistrz Ćmielowa i wojewoda Zbigniew Koniusz

30.07.2020 Kielce. ŚUW. Podpisanie umów w ramach programu „Senior+”. Na zdjęciu (od lewej): Joanna Suska - burmistrz Ćmielowa i wojewoda Zbigniew Koniusz
Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Prawie 2 mln zł trafi do 12 świętokrzyskich gmin z rządowego programu „Senior+”. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podpisał umowy z samorządowcami.

Wojewoda podkreślił, że to kolejna transza pieniędzy, która w ostatnim czasie trafia do samorządów.

30.07.2020 Kielce. ŚUW. Podpisanie umów w ramach programu „Senior+”. Na zdjęciu: wojewoda Zbigniew KoniuszFot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj te 16 projektów związanych z opieką nad seniorami, znalazło swój finał. Dziesięć to nowe realizacje, sześć - kontynuacje, ale 1,3 tys. osób objętych programem „Senior+” świadczy o jednym, że potrzeby są i my je umiemy zidentyfikować i przekierować pieniądze tam, gdzie są potrzebne – podkreślił.

Andrzej Pruś, doradca wojewody zwrócił uwagę na zaangażowanie samorządów.

- To, czego byliśmy świadkami przy kolejnym naborze, to kwintesencja samorządności, kiedy samorządy robią przy wsparciu rządu coś, czego nie muszą, bo nie jest to jakiś wymóg ustawowy. Realizują to, bo takie są oczekiwania ludzi, lokalnych społeczności, a dotyczą grupy szczególnej - seniorów – zauważył.

- Nie musimy, ale chcemy – odpowiada Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Gmina ta otrzymała tym razem największą dotację, w wysokości ponad 386 tys. zł na utworzenie Domu Senior+ oraz Klubu Senior+. Burmistrz po raz pierwszy ubiegała się o pieniądze z programu, a przygotowanie wniosku poprzedziły badania potrzeb.

- Odwiedzając mieszkańców w czasie kampanii, spotkałam wiele osób, które wymagają zadbania, potrzebują zabiegów kosmetycznych, higienicznych, ale także na przykład uprania rzeczy. Przed nami ogromny remont zaplecza lokalnego, czyli adaptacja budynku po byłym gimnazjum – tłumaczyła.

Dodała, że inwestycja w kluby i dzienne domy seniorów jest bardzo ważna dla starszych osób.

- Wiemy, że jeśli ta osoba będzie w ciągłym ruchu, ciągle aktywizowana, to nie będzie potrzebowała całodobowego domu opieki społeczne, który kosztuje i na który nie każdego stać – zaznaczyła.

Program „Senior+” zakłada wsparcie finansowe jednostek samorządu terytorialnego w realizacji zadań własnych samorządu, związanych z zapewnieniem opieki osobom starszym. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym seniorów.

30.07.2020 Kielce. ŚUW. Podpisanie umów w ramach programu „Senior+”. Na zdjęciu (od lewej): Tadeusz Tkaczyk - wójt gminy Strawczyn i wojewoda Zbigniew KoniuszFot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

W czwartek podsumowano drugi nabór wniosków w tym roku. W pierwszym dofinansowanie na łączną kwotę ponad 2,1 mln zł otrzymało 32 jednostek. Teraz wpłynęło 20 ofert, spośród których minister rodziny, pracy i polityki społecznej zatwierdziła 16 do realizacji. W związku z tym do województwa świętokrzyskiego trafi 1960 tys. zł. Zadania podzielono na dwa moduły. Realizacja ofert w module pierwszym polegać będzie na przeprowadzeniu przebudowy i remontu oraz wyposażeniu istniejących budynków i dostosowaniu ich do określonych standardów, ale i potrzeb seniorów. Realizacja ofert w module drugim obejmuje prowadzenie zajęć i bieżącej animacji życia seniorów w domach i klubach seniora utworzonych w poprzednich latach.

Dofinansowanie otrzymały gminy: Ćmielów, Zawichost, Klimontów, Skalbmierz, Waśniów, Pińczów, Skarżysko-Kościelne, Małogoszcz, Starachowice, Jędrzejów, Strawczyn oraz Kielce.

Reklama