Serwery z Genewy trafiły do kieleckiego uniwersytetu

Data publikacji: 05.10.2021 22:47
Autor: Piotr Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach/Facebook

Czterysta serwerów, z których każdy wyposażony jest w dwa ośmiordzeniowe procesory przekazał Uniwersytetowi Jana Kochanowskiego w Kielcach ośrodek CERN pod Genewą.

Sprzęt dotarł we wtorek na uczelnię. Będzie wykorzystywany w Centrum Obliczeń i Modelowania Komputerowego, działającym na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Darowizna została przekazana w ramach realizacji eksperymentu pod nazwą NA61/SHINE, prowadzonego przez Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN. UJK jest jednym z partnerów tego projektu.

Sprzęt ma dwa lata i jest najwyższej światowej klasy. Centrum Obliczeń i Modelowania Komputerowego UJK miało do tej pory do dyspozycji sto serwerów, teraz będzie ich pięćset.

- To znacznie zwiększa nasze możliwości. Sprzęt służył będzie nie tylko badaniom w ramach projektu CERN, ale skorzystać będą mogli wszyscy naukowcy prowadzący badania wymagające skomplikowanych obliczeń. Jesteśmy otwarci na propozycje współpracy - mówi dr hab. Maciej Rybczyński, prof. UJK z Instytutu Fizyki.

Eksperyment NA61/SHINE skupia się na badaniu właściwości materii. Naukowcy korzystają w pracy przy nim z unikatowego na skalę światową akceleratora SPS (Super Proton Synchrotron). W eksperymencie dominują polscy naukowcy. Kierownikiem projektu jest prof. Marek Gaździcki z UJK.

Tagi do tego wpisu
Reklama