Siedemnaście maszyn spróbuje przetrwać na Marsie... w Kielcach

Data publikacji: 01.07.2021 15:56
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2020 Kielce. European Rover Challenge. Łazik

11.09.2020 Kielce. European Rover Challenge. Łazik
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zakończyły się kwalifikacje zespołów, które rywalizować będą podczas siódmej edycji European Rover Challenge. Tak jak w poprzednich latach, zawody łazików marsjańskich odbywać się będą na torze marsjańskim w kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. Zawody podzielono na dwie formuły – zdalną i stacjonarną.

Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i organizator ERC informuje, że do finału części stacjonarnej dostało się 17 zespołów. Łaziki przywiozą drużyny młodych konstruktorów, między innymi z Indii, Bangladeszu i Turcji. Zdaniem Łukasza Wilczyńskiego, bardzo duże szanse na wysokie miejsca mają zespoły z Polski.

- Polska jest tutaj absolutną potęgą. Ośmieliłbym się powiedzieć, że liczba zespołów robotycznych, kół naukowych w Polsce, które się tym zajmują jest obecnie największa na świecie. Nasz kraj absolutnie przoduje jeżeli chodzi o liczbę projektów związanych z tym tematem. Przykładem może być Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, gdzie koła naukowe mają też projekty satelitarne, rakietowe – mówi Łukasz Wilczyński.

Wśród faworytów jest drużyna Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Konstruktorzy z Kielc mają za sobą już wygrane zarówno w zawodach ERC jak i amerykańskiej odsłonie konkursu odbywającej się na pustyni w stanie Utah.

W przypadku edycji zdalnej, organizatorzy dostarczą zespołom łazik, który uczestnicy będą musieli zaprogramować. Tu rywalizować będzie 20 drużyn. Nie przyjadą do Kielc, robotem sterować będą ze swoich krajów.

Jak mówi Łukasz Wilczyński, obie formuły zostaną rozegrane na torze marsjańskim odzwierciedlającym fragment powierzchni Czerwonej Planety.

- Jest to zawsze wybierany faktyczny wycinek Marsa. Na bazie danych satelitarnych nasi geolodzy planetarni starają się wiernie odwzorować dane miejsce – tłumaczy prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Jak dodaje, tor na którym rywalizują łaziki doczekał się już kilku publikacji naukowych. Tegoroczna edycja European Rover Challenge zaplanowana jest na 10-12 września. Oprócz samych zawodów organizatorzy przygotują strefę pokazów dla widzów. Równolegle odbywała się będzie również konferencja dla firm z branży kosmicznej.

Reklama