Skansen w Tokarni ma nowego mieszkańca

Data publikacji: 26.09.2020 08:27
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.09.2020. Tokarnia. Łatek

26.09.2020. Tokarnia. Łatek
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

W skansenie w Tokarni pojawił się nowy mieszkaniec. Jest biały w czarne łatki, ma cztery tygodnie i już skradł serce pracowników Parku Etnograficznego. Wzbudza również zainteresowanie turystów.

Stanisław Skrzypczyk z działu zieleni Muzeum Wsi Kieleckiej wyjaśnia, że maluch niedawno pojawił się w parku.

- Cztery tygodnie temu urodził nam się byczek cudownej urody, trochę taki chuligan jest, ale bardzo jesteśmy z niego zadowoleni, zadowoleni są turyści. Pytamy naszych gości o imię dla niego. Ze względu na jego urodę najczęściej proponują Łatek i wydaje mi się, że tak zostanie - wyjaśnia.

Ja przystało na młodzieńca, lubi dokazywać.

- Jest chuligan, bo powinien się trzymać mamy, a potrafi nam się schować w krzaki i nieraz musimy się zorganizować, żeby go nagonić - tłumaczy i zaraz dodaje, że nikt nie ma do niego o to pretensji. - Mnie, moim kolegom i koleżankom lepiej się pracuje, jest naszą pociechą. Te wybryki ze spokojem przyjmuje też mama oseska, 10-letnia krowa o imieniu Teodora, koloru biało-czerwonego.

26.09.2020. Tokarnia. Łatek i TeodoraFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

To niejedyne zwierzęta, które mieszkają w skansenie w Tokarni. Todzia często przebywa na pastwisku w towarzystwie swojej starszej córki, umaszczonej na czerwono, rocznej Lemonki. W Parku Etnograficznym w Tokarni można także spotkać trzy konie: dużą Radę oraz dwa kucyki - Kubę i Sabinkę.

- Sabinka bardzo się trzyma tego dużego konia, Rady. Bez niego nie odejdzie na krok, są bardzo przywiązane do siebie - mówi Stanisław Skrzypczyk.

Są też: para kóz, para owiec, nie brakuje ptactwa, jak gęsi czy indyki. Zwierzęta są nie tylko ozdobą skansenu, ale także prawdziwą atrakcją dla zwiedzających.

- Dziś przejeżdżając przez wieś rzadko można spotkać krowę, dlatego turyści, którzy do nas trafiają, chętnie robią sobie zdjęcia z naszymi zwierzętami, na pamiątkę - przyznaje.

Zwierząt nie można dotykać, ani dokarmiać.

Park Etnograficzny w Tokarni czynny jest od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9 do 17.

26.09.2020. Tokarnia. Łatek i TeodoraFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Reklama