Skansen w Tokarni otwiera trzy atrakcje i zaprasza na kiermasz

Data publikacji: 15.07.2020 12:54
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Park Etnograficzny w Tokarni

Park Etnograficzny w Tokarni
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

„Organistówka”, dwór z Suchedniowa oraz plebania z Goźlic - te trzy popularne obiekty w Parku Etnograficznym w Tokarni zostaną w ten weekend otwarte dla zwiedzających. Odbędzie się także kiermasz.

W czasie pandemii wszystkie obiekty zostały wyłączone ze zwiedzania. W najbliższy weekend częściowo to się zmieni - zapowiada Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Powoli odmrażamy się i chcemy zaprosić do nas większą grupę turystów. Chcemy przedstawić turystom więcej atrakcji niż do tej pory. Mimo, że ta frekwencja jest dobra, bo w miniony weekend odwiedziło nas ponad tysiąc osób, to systematycznie chcemy otwierać kolejne obiekty i proponować różne atrakcje.

W sobotę oraz w niedzielę w Parku Etnograficznym w Tokarni zostaną otwarte dla zwiedzających trzy obiekty: apteka, czyli tzw. „organistówka”, dwór z Suchedniowa oraz plebania z Goźlic, w której eksponowane są dwie wystawy stałe: „Strój i tkactwo ludowe” oraz „Czas. Portret zapomnianej wsi. Fotografie Pawła Pierścińskiego”.

Więcej atrakcji czeka na turystów w niedzielę. Dzięki grupie nieformalnej Moccus, będą mogli zobaczyć pracę garncarza i kowala oraz poznać narzędzia, których używali przedstawiciele ginących rzemiosł. Odbędą się pokazy toczenia na kole naczyń glinianych oraz wykuwania podkówek, okuć drzwi i okien oraz gwoździ. Goście skansenu będą też mieli okazję poznać specyfikę zawodu pszczelarza. Michał Gabryś - pszczelarz z Lelusina opowie o swojej pracy, jak również zaprezentuje narzędzia pszczelarskie oraz produkty pszczele. Z kolei w sektorze małomiasteczkowym na turystów będzie czekał kiermasz. Jak mówi Beata Ryń, udział w nim weźmie 11 wystawców.

- Będzie można skosztować smakowitych serów z Farmy Łukasików oraz góralskich oscypków na gorąco. Na stoisku Pszczelego Raju kupimy różnego rodzaju miody.

Rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej przypomina, że choć Park Etnograficzny w Tokarni coraz bardziej otwiera się na turystów, wciąż obowiązuje reżim sanitarny.

W czasie pandemii ceny biletów wstępu do skansenu zostały obniżone i wynoszą: 10 zł - bilet normalny, 5 zł - ulgowy, natomiast dzieci do 7 roku życia wchodzą do muzeum bezpłatnie. Do skansenu można przyprowadzić psy.

Reklama