Skarżyskie muzeum przygotowuje niezwykłą wystawę

Data publikacji: 18.04.2021 10:41
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.04.2021 Skarżysko. Instalacja wystawy „Z ziemi włoskiej do Polski”

18.04.2021 Skarżysko. Instalacja wystawy „Z ziemi włoskiej do Polski”
Fot. Muzeum im. Orła Białego

Zasłonięte okna, wyłączone ogrzewanie i ramki ultrafioletowe - w Muzeum im. Orła Białego trwa przygotowanie wystawy na temat hymnu narodowego „Z ziemi włoskiej do Polski”.

Wystawa planowana była na ubiegły rok i miała być prezentowana w stulecie bitwy warszawskiej. Plany pokrzyżowała pandemia. Teraz jednak muzealnicy zdecydowali się na jej pokazanie.

Jak mówi dyrektor Muzeum Grzegorz Bień, wśród eksponatów znalazło się wiele śpiewników. Mają one pokazać popularność „Mazurka Dąbrowskiego”, ale także wyeliminować błędy, które są często popełniane podczas śpiewania.

- Często podczas wykonywania hymnu śpiewamy: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”, tymczasem prawidłowo ten fragment powinien brzmieć „…kiedy my żyjemy”. To powoduje, że wiele zarejestrowanych wykonań hymnu, np. podczas meczów piłkarskich, nie będzie odtworzone, bo zawierają ten błąd - wyjaśnia dyrektor.

Najważniejszej polskiej pieśni będzie można posłuchać m.in. dzięki adapterom, które zostaną ustawione w sali wystaw. Sprzęty są zbierane wśród kolekcjonerów. Podobnie jest z płytami winylowymi, ale muzeum zapewni także nowoczesne formy odsłuchu hymnu.

- W tym momencie trwa przygotowanie dwóch sal wystawowych do pokazania ekspozycji. Trzeba tu będzie zaciemnić okna i wyłączyć ogrzewanie, bo eksponaty są bardzo wrażliwe na światło słoneczne i zmiany wilgoci - zaznaczył dyrektor.

- Dotyczy to zwłaszcza śpiewników i grafik. Będą prezentowane w specjalnych ramkach nieprzepuszczających światła słonecznego. Na razie przechowywane są w specjalnym pomieszczeniu, które zapewnia odpowiednią temperaturę, a w budynku pojawią się w ostatnim tygodniu kwietnia - dodał.

Wystawa prezentowana będzie w skarżyskim muzeum od maja do listopada. Dokładne daty będą podane po decyzjach rządu dotyczących ograniczeń sanitarnych.

Reklama