Skarżyskie muzeum przypomni wydarzenia z grudnia 1970 roku

Data publikacji: 14.11.2020 16:24
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Skarżysko-Kamienna. Muzeum im “Orła Białego”

Skarżysko-Kamienna. Muzeum im “Orła Białego”
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Z okazji 50-lecia grudniowych wydarzeń na wybrzeżu Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej ogłosiło konkurs na własną interpretację Ballady o Janku Wiśniewskim.

W grudniu 1970 roku protesty robotników między innymi w Gdańsku i Gdyni zostały krwawo stłumione przez milicję i wojsko. W sumie zginęło ponad 40 robotników.

Grzegorz Bień przypomina, że ballada o Janku Wiśniewskim przypomina te wydarzenia i konkretną postać.

- Przypomnę, że jest to ballada, której bohaterem jest tak naprawdę Zbigniew Godlewski, ofiara wydarzeń w Gdyni. Poniósł śmierć 17 grudnia 1970 roku - mówi.

Grzegorz Bień informuje, że balladę skomponował Andrzej Korzyński, a jeśli chodzi o tekst, to do dziś nie ma pewności, kto jest jego autorem.

- To jest ballada, którą często słuchamy w filmach tj. „Czarny Czwartek”, „Człowiek z żelaza”, czy „Psy”. Autorem słów jest Krzysztof Dowgiałło, choć są też głosy, że prawdziwy autor nie jest znany -   dodaje.

Swoje interpretacje ballady młodzi ludzie w wieku od 13 do 18 lat mogą nadsyłać mailem na adres: muzeum@muzeum.biz do 13 grudnia. Ogłoszenie wyników nastąpi 17 grudnia w 50 rocznicę śmierci Zbyszka Godlewskiego. Konkurs adresowany do wszystkich mieszkańców województwa.

Reklama