Skatalogują i opiszą historię wiejskich kapliczek

Data publikacji: 09.05.2021 11:33
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.05.2021. Doły Biskupie. Kapliczka

09.05.2021. Doły Biskupie. Kapliczka
Fot. Paweł Gawron

Historię przydrożnych krzyży, kapliczek i figurek w Dołach Biskupich chce przybliżyć mieszkańcom i odwiedzającym wieś Stowarzyszenie Witulin nad Świśliną. Trwa zbieranie materiałów, które udostępnione zostaną w niewielkim folderze.

Na terenie Dołów Biskupich takich obiektów jest 10. Jak mówi Paweł Gawron, prezes stowarzyszenia, to niewiele, ale na terenie gminy Kunów jest ich już bardzo dużo, bo około 90. Wiele z nich jest już sfotografowanych, ale nie są jeszcze skatalogowane. Członkowie stowarzyszenia postanowili rozpocząć ten proces od swojej miejscowości.

Gromadzenie materiałów będzie polegało na rozmowach z mieszkańcami, którzy mogą dużo powiedzieć o poszczególnych kapliczkach, czy figurkach. Często kryją one ciekawe historie. Jeden z najmłodszych obiektów ma zaledwie kilka lat i upamiętnia pracowników kamieniołomu, którzy zginęli przy pracy. Wykonał ją lokalny artysta, którego dziadek został w tym miejscu przygnieciony przez kamień.

Najstarsza figurka z kolei przedstawia św. Jana Nepomucena i pochodzi z 1830 roku. Jak dodaje prezes stowarzyszenia, kapliczki dawniej pełniły funkcję drogowskazów, upamiętniają też ważne dla lokalnej społeczności wydarzenia lub przepędzają złe moce.

Folder będzie gotowy późną jesienią. Projekt w wysokości 2,5 tys. zł dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Reklama