Skazani za propagowanie faszyzmu

Data publikacji: 29.07.2021 16:03
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Kary grzywny - to już prawomocny wyrok w sprawie pięciu mężczyzn, oskarżonych o rozpowszechnianie materiałów faszystowskich i publiczne wznoszenie pozdrowień hitlerowskich. Dziś Sąd Okręgowy w Kielcach utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w listopadzie 2018 roku i w marcu 2019 roku. W ich domach znaleziono materiały propagujące faszyzm. Wśród nich były emblematy, odzież i zdjęcia z treściami nawołującymi do nienawiści.

Oprócz mieszkańców województwa świętokrzyskiego zarzuty usłyszały także osoby z Sosnowca, Częstochowy i Poznania. W lutym w Sądzie Rejonowym w Kielcach zapadł wyrok w tej sprawie.

Każdy z oskarżonych został ukarany grzywną w wysokości 6 tys. zł. Dodatkowo jednego z mężczyzn skazano za posługiwanie się cudzym dokumentem. W jego przypadku kara łączna to 7 tys. zł.  Nie wiadomo, jakie było uzasadnienie, ponieważ proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

Sprawa trafiła do sądu II instancji. Jak dowiedziało się Radio Kielce, dziś (29 lipca) Sąd Okręgowy w Kielcach utrzymał wyrok w mocy.

Reklama