Skażony wodociąg w gminie Morawica. Kilka tysięcy mieszkańców bez wody pitnej

Data publikacji: 01.09.2020 15:58
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilka tysięcy mieszkańców gminy Morawica zostało bez dostępu do wody pitnej. To skutek zanieczyszczenia ujęcia wody w Brzezinach bakteriami z grupy coli. Jak informuje burmistrz Marian Buras, w związku ze skażeniem wodociągu, dostępu do wody pitnej nie ma ok. dziewięciu tysięcy mieszkańców.

- Wody nie powinni spożywać mieszkańcy miejscowości: Bieleckie Młyny, Brzeziny, Brudzów, Lisów, Łabędziów, Morawica, Nida, Podwole, Radomice, Wola Morawicka, Zaborze, a także mieszkańcy Bilczy, których domy znajdują się po lewej stronie od ul. Kieleckiej, jadąc do Kielc od strony Morawicy - wyjaśnia.

Marian Buras zaznacza, że w związku ze skażeniem, woda nie nadaje się do spożycia, przygotowania potraw, mycia naczyń kuchennych, owoców i warzyw, a także kąpieli czy mycia zębów. Możliwe jest jedynie wykorzystanie wody do celów sanitarnych.

Burmistrz Morawicy zaznacza, że woda pitna dla mieszkańców będzie na bieżąco dowożona beczkowozami, a także dostarczana w formie butelkowanej. Jednocześnie prowadzone są działania mające na celu usunięcie zanieczyszczenia.

Wodociąg jest płukany i chlorowany. Utrudnienia mogą potrwać kilka dni. Ponadto dodatkowo władze gminy podjęły próby przepięcia mieszkańców pozbawionych bieżącej wody zdatnej do spożycia do innych wodociągów m.in. zlokalizowanych w Bilczy przy ulicy Jaśminowej, Morawicy przy szpitalu, a także jednego z wodociągów na terenie Kielc.

Tagi do tego wpisu
Reklama