Składowisko w Stąporkowie pod stałym nadzorem

Data publikacji: 29.05.2020 16:06
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Składowisko niebezpiecznych odpadów w Stąporkowie będzie stale monitorowane przez pracowników ochrony, wynajętych przez syndyka firmy, do której należy ten teren.

Mieszkańcy gminy Stąporków obawiali się wybuchu pożaru, po tym jak spłonęły chemikalia w Nowinach. Były właściciel składowiska w Stąporkowie jest kapitałowo i osobowo powiązany z wysypiskiem w Nowinach. Jak informuje Lucyna Ziętek, naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w koneckim starostwie, obecny właściciel, czyli syndyk masy upadłościowej podpisał umowę z firmą ochroniarską, która zapewnić ma stały nadzór nad składowiskiem.

- Ochrona terenu realizowana będzie poprzez objazdy i obchody terenu przez pracownika dozoru od godziny 16.00 do 8.00, czyli w godzinach, kiedy na terenie zabudowań nie ma pracowników innych firm zlokalizowanych w tym miejscu - mówi naczelnik.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wezwał starostwo do natychmiastowego uprzątnięcia odpadów zagrażających życiu i zdrowiu, jednakże koszt utylizacji szacowany jest na 10 mln złotych, na co nie stać samorządu.

Niebezpieczne odpady ujawniono w Stąporkowie przy ul. Staszica w 2018 roku.

Reklama