Skrzypce, figury szachowe, krawaty i inne cudeńka z... czekolady

Data publikacji: 11.09.2020 16:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2020 Sandomierz. Festiwal Czekolady

11.09.2020 Sandomierz. Festiwal Czekolady
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Manufaktury z całej Polski biorą udział w Festiwalu Czekolady, który odbywa się w Rynku starego miasta w Sandomierzu.

Producenci zadziwiają klientów smakiem i kształtem swoich wyrobów. Są to nie tylko tabliczki, ale i czekoladowe rzeźby. Można np. zjeść czekoladę w kształcie skrzypiec, figur szachowych, aparatu fotograficznego albo piłki. Są bajkowe postacie z czekolady, owoce maczane w czekoladzie, czekoladowe fontanny i wiele innych.

Jan Woźniak z Węgierskiej Górki przywiózł na festiwal swój najnowszy wyrób, czyli czekoladę z oscypkiem i żurawiną, którą wpisał na swoją listę beskidzkich smaków. Kawałki oscypka zostały zatopione w czekoladzie, aby nie obsychały, a cała tabliczka jest ozdobiona żurawiną. Producent powiedział, że wbrew pozorom czekolada bardzo dobrze komponuje się z serem. Jest on trzecim po  winie i kawie najbardziej smacznym partnerem dla czekolady. To zestawienie jest już bardzo popularne na świecie, w Polsce jeszcze nie, ponieważ rynek czekoladowy jest jeszcze słabo rozwinięty - stwierdził Jan Woźniak.

11.09.2020 Sandomierz. Festiwal Czekolady. Na zdjęciu: Jan Woźniak właściciel manufaktury czekolady w Węgierskiej Górce.Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Organizatorka Festiwalu Czekolady Izabela Augustyn-Mrzygłód powiedziała, że ta impreza pokazuje, jak wiele możliwości kryje ten produkt. Coraz więcej mówi się o zdrowotnych właściwościach gorzkiej czekolady, której nie brakuje na festiwalu w Sandomierzu. Są także wyroby wegańskie. Organizatorka twierdzi, że od 5 lat rośnie liczba manufaktur czekoladowych w Polsce co bardzo cieszy, ponieważ początki były bardzo słabe, było zaledwie kilku producentów.

11.09.2020 Sandomierz. Festiwal CzekoladyFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W tym roku w większym rozmachu tej imprezy przeszkodziła epidemia.  Na festiwal zapowiedzieli się wystawcy z kilku, różnych krajów europejskich m.in. z Niemiec i Czech jednak  ich wizytę w Sandomierzu trzeba było przełożyć. Na starówce jest w sumie około 50 wystawców. Oprócz czekolady oferują oni także praliny i inne słodycze np. chałwę, tureckie baklavy i wiele innych.

Festiwal Czekolady  potrwa do niedzieli.

Reklama