Słaby sezon dla grzybiarzy

Data publikacji: 24.10.2021 13:00
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 24.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy to już koniec sezonu grzybowego? Paweł Kosin, rzecznik Nadleśnictwa Daleszyce przyznaje, że niewielka liczba grzybów w lasach to sytuacja nietypowa.

- Właściwie grzybów nie ma już od początku października. Można spotkać tylko pojedyncze gatunki typu gąski, zwane w naszym regionie zieleniatkami i pokusić się o ugotowanie z nich jakiegoś sosu. Natomiast tych podstawowych gatunków jesiennych, które u nas zwykle występują, czyli maślaków czy opieńków, nie ma - informuje Paweł Kosin.

Czynnikami wpływającym na słaby sezon grzybowy są niekorzystne warunki atmosferyczne.

- Pomimo tego, że we wrześniu odnotowaliśmy wysoki poziom opadów deszczu, to las cały czas transpiruje. Był okres wegetacyjny, ubyło wody i teraz w lesie jest dosyć sucho, szczególnie w wierzchnich warstwach gleby i ściółki, co powoduje, że grzyby nie mają jak zawiązać owocników - wyjaśnia.

Dodaje, że kolejnym niekorzystnym czynnikiem jest wczesne nadejście chłodów, które uniemożliwiają rozwój grzybów.

- Najpierw mieliśmy chłodno i wilgotno, więc owocniki się nie zawiązywały, a potem było dość ciepło, ale brakowało wilgoci - wyjaśnia rzecznik.

Paweł Kosin dodaje, że w niektórych miejscach zdeterminowani grzybiarze mogą znaleźć pojedyncze sztuki, jednak ci, którzy grzybobranie traktują jako hobby, mogą być zawiedzeni.

Reklama