Sławy światowego peletonu na Tour de Pologne

Data publikacji: 04.08.2020 16:01
Autor: Rafał Szymczyk / Kategoria: Sport
74. Tour de Pologne. Na zdjęciu (pierwszy z lewej): Rafał Majka

74. Tour de Pologne. Na zdjęciu (pierwszy z lewej): Rafał Majka
Fot. Szymon Gruchalski Cycling

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozpocznie się w środę 77. Tour de Pologne. Obsada naszego narodowego wyścigu kolarskiego jest niezwykle silna, może jeszcze silniejsza niż w ostatnich latach. Zgłoszono m.in. trzech zwycięzców z poprzednich edycji Hiszpana Jona Izagirre, Belga Tima Wellensa oraz Rafała Majkę.

Do Polski przyjedzie niezwykle utalentowany 20-letni Belg Remco Evenepoel, który wygrał wyścig Dookoła Burgos w północnej Hiszpanii. Na listę startową zostali wpisani aktualny mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen, były mistrz świata Portugalczyk Rui Costa, Włoch Diego Ulissi i wielu innych znakomitych kolarzy.

Od 1993 roku funkcję dyrektora wyścigu pełni wicemistrz Igrzysk Olimpijskich w Moskwie i pierwszy polski kolarz zawodowy – Czesław Lang, którego praca zaowocowała regularnym wzrostem prestiżu imprezy. W 2005 roku decyzją władz UCI Wyścig został włączony do cyklu wielu imprez nazwanych UCI ProTour, jako jedyna tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodnie.

– Czesław Lang wie co robi, był przecież znakomitym kolarzem. Przez wiele lat ścigał się we Włoszech w zawodowym peletonie i wie doskonale, jak organizować takie wyścigi. Jest to impreza ProTour, więc startują w niej zawodnicy z najwyższej światowej półki. Jest to piękny narodowy wyścig. Naprawdę mamy się czym szczycić – uważa zwycięzca Tour de Pologne z 1987 roku, kielczanin Zbigniew Piątek.

Będzie to pierwszy na świecie etapowy wyścig kolarski najwyższej kategorii World Tour po blisko pięciomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią SARS-CoV-2. Jednym z patronów medialnych 77. Tour de Pologne jest polskie Radio Kielce. Zmagania kolarzy będziemy relacjonować na naszej antenie.

Reklama