Słońce napędza konecki szpital

Data publikacji: 24.09.2020 13:08
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Końskie. Specjalistyczny Szpital im. Świętego Łukasza w Końskich

Końskie. Specjalistyczny Szpital im. Świętego Łukasza w Końskich
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Ponad 1600 paneli fotowoltaicznych zainstalowano na dachu Specjalistycznego Szpitala im. Świętego Łukasza w Końskich. Urządzenia mają zapewnić zasilanie w energię całej lecznicy. Ich moc wyjściowa to pół megawata. 600 paneli trafiło na dach lecznicy, a 1000 ustawiono na gruncie obok szpitala.

Dyrektor szpitala Wojciech Przybylski podkreśla, że instalacja pokryje całkowite zapotrzebowanie lecznicy na prąd, a koszty jej użytkowania będą symboliczne. Ma to przynieść roczne oszczędności rzędu 700 tys. zł.

Dodatkowo szpital kupił pompę ciepła o mocy 750 kilowatów, co pozwoli o 30 procent zmniejszyć zużycie gazu do ogrzewania budynku, a co za tym idzie obniżyć wysokość rachunków.

- To duże oszczędności, które będziemy mogli teraz wydać na leczenie pacjentów - mówi dyrektor.

Mieszkańcy Końskich uważają, że odnawialne źródła energii to dobry kierunek nie tylko dla instytucji publicznych, ale i prywatnych budynków.

- Sama bym chętnie zainstalowała na swoim domu, ale koszt jest za duży. Dla szpitala to idealne rozwiązanie - mówi pani Marlena.

- To jest dobry kierunek, można raczej spytać czemu nie instalować? - dodaje pan Jerzy.

Pompy ciepła zamontowane są w kotłowni oraz obok budynku. Pozwalają uzyskać ciepło z powietrza nawet przy temperaturze minus 7 stopni Celsjusza - dodaje dyrektor.

Wojciech Przybylski podkreśla, że poza oszczędnościami instalacja odnawialnych źródeł energii pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zanieczyszczenie powietrza. Koszt całości to ponad 5 mln zł. W połowie został finansowany unijną dotacją, a resztę pokryje 10-letnia preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach. 

Reklama