Słoneczko oficjalnie maskotką Buska-Zdroju

Data publikacji: 08.06.2021 15:53
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zwycięski projekt słoneczka - maskotki Buska-Zdroju

Zwycięski projekt słoneczka - maskotki Buska-Zdroju
Fot. Buskie Samorządowe Centrum Kultury

Słoneczko stało się oficjalną maskotką Buska-Zdroju. Projekt został wybrany przez mieszkańców w drodze głosowania na stronie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Słoneczko, którego autorem jest Mateusz Pasternak zdobyło 159 głosów.

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” - te słowa wybitnego prekursora i przedstawiciela ruchu na rzec praw dziecka Janusza Korczaka, stały za ideą autorskiej koncepcji maskotki.

Autor maskotki, rodowity busczanin uważa, że proste rozwiązania są najlepsze. Zdecydował się na wykorzystanie słońca, które nie tylko codziennie rozświetla, ale i znajduje się w herbie miasta.
Słoneczko jest z Buskiem od zawsze. Pojawia się w różnych pracach artystycznych, jest widoczne w przestrzeni miasta, architekturze w kompozycjach kwietnych - mówi Michał Maroński, zastępca burmistrza.

- Projekt maskotki na pewno będzie rozwijany. Zamierzeniem było zaprojektowanie maskotki-przytulanki dla dzieci. Logo z maskotką może widnieć na różnych materiałach promocyjnych miastach np. na ulotkach, kubkach, czapkach, banerach, czy przypinkach. Mamy dowolność. W tym momencie powstrzymuje nas jedynie wyobraźnia - podkreśla.  

- Busko jest nazywane uzdrowiskowym biegunem gorąca, ponieważ ma nie tylko najwięcej dni słonecznych z polskich uzdrowisk (1600 godz. słonecznych w roku), ale i najwyższą średnią temperaturę roczną - mówi Małgorzata Donoch z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Motywy związane ze słoneczkiem są już w buskim parku na tzw. Alei Gwiazd. To trwała pamiątka po odbywającym się corocznie w Busku-Zdroju Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz.

Płyty z brązu „Słoneczka” autorstwa artysty-rzeźbiarza Jacka Kucaby z Tarnowa upamiętniają znane postaci związane z tym wyjątkowym świętem muzyki. Każdego roku gwiazdy osobiście odsłaniają płyty pamiątkowe, a wydarzenie gromadzi szeroką publiczność i na stałe już wpisało się w festiwalową tradycję.

Reklama