Słynący łaskami daleszycki obraz otrzymał papieskie korony

Data publikacji: 17.07.2021 14:59
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.07.2021. Daleszyce. Uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Daleszyckiej. Na zdjęciu: kardynał Stanisław Dziwisz

17.07.2021. Daleszyce. Uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Daleszyckiej. Na zdjęciu: kardynał Stanisław Dziwisz
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Obraz Matki Bożej Daleszyckiej otrzymał korony papieskie. Uroczystość wpisała się się obchody jubileuszu 800-lecia parafii św. Michała Archanioła w Daleszycach.

Mszy świętej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, który dokonał koronacji obrazu w imieniu Papieża Franciszka. W nabożeństwie uczestniczyli także: biskup kielecki Jan Piotrowski oraz biskupi pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, a także abp Tadeusz Wojda - pochodzący z Kielecczyzny metropolita gdański, abp Wacław Depo - metropolita częstochowski oraz Piotr Skucha - biskup senior diecezji sosnowieckiej, niegdyś biskup pomocniczy diecezji kieleckiej i Henryk Tomasik - biskup senior diecezji radomskiej. W uroczystości wzięli też udział licznie mieszkańcy Daleszyc, a także świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Lipiec powiedział, że obraz Matki Bożej Daleszyckiej jest chlubą nie tylko dla mieszkańców Daleszyc, ale dla całej katolickiej społeczności.

- Bardzo się cieszę, że obraz Matki Bożej w kolejnym sanktuarium w regionie został  ukoronowany. To wielkie wydarzenie nie tylko religijne, ale i patriotyczne. Jestem przekonany, że to wpisze się w promocję regionu i wyrażam wdzięczność daleszyckim parafianom za to, że od zawsze obraz Matki Bożej jest tu czczony- mówi Krzysztof lipiec

Senator Krzysztof Słoń zaznacza, że możemy być dumni, ponieważ jesteśmy pokoleniem, które jest świadkiem tak ważnego wydarzenia.

- Koronowana jest Matka Boża Daleszycka, która od czterystu lat króluje, tu, na wzgórzu kościoła parafialnego w Daleszycach. To oznaka, że wciąż jesteśmy wierni tradycji i wierze naszych przodków. Duch w narodzie nie zginie, póki będziemy dbać o nasze polskie sprawy z tak dużą wiarą i duchowością - przyznaje senator.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, twierdzi, że dzisiejsze wydarzenie jest hołdem w stronę wszystkich wiernych, którzy do Matki Bożej Daleszyckiej zanoszą swoje prośby.

- To bardzo ważne nie tylko dla tutejszej parafii, ale i całego kraju. Wstawiennictwo Matki Bożej  jest nam każdego dnia potrzebne. Chcę jednak zaznaczyć, że koronujemy Matkę Boską, ale tak naprawdę to oddajemy cześć ludziom, którzy do niej przychodzą. To dzięki nim i ich modlitwom, ten obraz jak i to miejsce są tak ważne - mówi Zbigniew Koniusz.

Druga część uroczystości rozpocznie się o godzinie 19.00. Wystąpią wtedy chóry oraz koła gospodyń wiejskich, a o godzinie 20.00 odbędzie się spektakl taneczno- muzyczny „Uwierzyć w cud”.

adv adv
Wiadomości
Reklama