Smakowicie w Tokarni. Podczas jarmarku można spróbować regionalnych dań

Data publikacji: 20.09.2020 13:11
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.09.2020. Tokarnia. 15. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

20.09.2020. Tokarnia. 15. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Msza święta w Kościele z Rogowa zainaugurowała 15. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny. Podczas imprezy, która odbywa się w Parku Etnograficznym w Tokarni, prezentuje się ponad 100 wystawców. Na ich stoiskach można spróbować między innymi lokalnych potraw, a także kupić ręcznie wyrabiane kosze oraz biżuterię.

Impreza odbywa się pod hasłem „Wiejskie Czekadełko”. To potrawa, która pozwala nam przeczekać do dania głównego, czyli do obiadu.  Marzena Urban-Żelazowska, wójt gminy Sadowie i jednocześnie członkini miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich informuje, że z tej okazji panie przygotowały tzw. kapuściane zawijasy.

- Jest to potrawa regionalna, która wpisuje się w dalekie tradycje naszej sadowskiej wsi. To polędwica wieprzowa zawijana w liście kapusty i słoninę. Jest przepyszna - zapewnia. Przepis na tę potrawę jest prosty. W pierwszej kolejności trzeba zamarynować polędwicę. Następnie zmielić mięso z karkówki i grzyby. Tak przygotowaną masą trzeba obłożyć polędwicę, a potem zawinąć się w liście kapusty i boczek lub słoninę. Aby się nie rozpadło, warto związać roladki sznurkiem. Zawijasy powinno się piec półtorej godziny w piekarniku.

Anna Szymela z Koła Gospodyń Wiejskich z Mierzynie mówi, że panie przygotowały danie pod nazwą „Luksusowa alternatywa”.

- To pasztecik z selera i kaszy jaglanej. Dodałyśmy także marchewkę i czosnek. Wykorzystałyśmy jedynie łatwo dostępne składniki, które można znaleźć w świętokrzyskiej kuchni. Pasztecik najlepiej smakuje ze świeżo startym chrzanem - zaznacza.

Podczas imprezy można skosztować także smaków jesieni.

- Dla nas to przede wszystkim kapusta z grochem, pierogi oraz grzyby - mówi Barbara Bodzioch, sołtys wsi Węgleszyn i przedstawicielka miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

- Jednak moją ulubioną potrawą są placki ziemniaczane. Teraz są wykopki, więc ta potrawa idealnie wpisuje się w smaki jesieni - zauważa.

Oprócz regionalnych potraw można spróbować także nieznanych przysmaków, takich jak kiszone śledzie, kandyzowane szyszki sosny oraz igły świerku cytrynowego. Anna Bochińska z Celtyckich Smaków wyjaśnia, że, aby śledzie były dobre do spożycia, są kiszone w drewnianych beczkach, które są zakopywane w ziemi na trzy miesiące. - Przez to śledzie są bardzo ciekawe w smaku - zapewnia.  

Podczas imprezy warto zatrzymać się także przy wystawie planszowej  „Polaków drogi wolności 1863-1989”. Jedna z autorek dr Justyna Staszewska z Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, wyjaśnia że przedstawione zostały dzieje Polaków od Powstania Styczniowego do wyborów w 1989 roku.

- Historia kraju tak naprawdę składa się z historii społeczności oraz rodzin. Doskonałym przykładem jest ludność z Michniowa, gdy nasi przodkowe musieli stanąć w walce o suwerenność - zaznacza.  

Do Tokarni przyjechali turyści z całego regionu. Pani Julita mieszka w Ostrowcu Św., ale chciała zobaczyć jak wygląda impreza w Parku Etnograficznym. 

- Można zobaczyć ciekawe pokazy, takie jak np. kiszenie kapusty - mówi. Z kolei pani Katarzynie spodobały się stoiska z wikliną. - Jest tu spory wybór tego typu wyrobów - zauważa.

Tokarnia obecnie znajduje się w żółtej strefie, dlatego uczestnicy proszeni byli o regularne dezynfekowanie dłoni oraz zakładanie maseczek ochronnych. O godzinie 16.00 odbędzie się koncert zespołu AFTER PARTY.  Cena biletów to 5 zł za ulgowy i 10 zł za normalny.

Reklama