SMS z linkiem sposobem na wyłudzenie pieniędzy

Data publikacji: 25.05.2021 10:20
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Świętokrzyska policja przestrzega przed oszustami wykorzystującymi Internet i telefony komórkowe. Jedną z metod ich działania jest wysyłanie wiadomości z wezwaniem do uregulowania drobnych kwot.

Sprawcy wysyłają linki, których otworzenie powoduje zainstalowanie złośliwego oprogramowania umożliwiające przejęcie kontroli nad rachunkami bankowymi. W ten sposób 38-letnia gminy Daleszyce straciła prawie 11 tys. zł.

Wczoraj do komisariatu mieszczącego się Na Stoku w Kielcach zgłosiła się kobieta, która poinformowała policjantów, że kilka godzin wcześniej otrzymała SMS z żądaniem uregulowania 3,40 zł z tytułu opłaty za energię. Pokrzywdzona kliknęła w podany przez nadawcę link, a następnie zalogowała się na własne konto bankowe. W tym czasie na jej telefonie został zainstalowany program szpiegujący dzięki czemu przestępcy przejęli jej login i hasło do konta. Niedługo potem kobieta straciła 10,9 tys. zł.

Osoby pokrzywdzone bardzo często nie zwracają uwagi na drobne szczegóły, które świadczą o tym, że przesłany odnośnik nie pochodzi z prawdziwej instytucji. Policjanci apelują, żeby dokładnie sprawdzić numer nadawcy wiadomości, nie otwierać wysłanych linków i zadzwonić do prawdziwej instytucji, aby zweryfikować, czy faktycznie trzeba dopłacić pieniądze.

Tagi do tego wpisu
Reklama