Sojusz powiatów wspiera Agro Fresh Park

Data publikacji: 20.05.2021 17:58
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.05.2021 Opatów. Spotkanie władz powiatów opatowskiego i białogardzkiego

20.05.2021 Opatów. Spotkanie władz powiatów opatowskiego i białogardzkiego
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Powiaty opatowski i białogardzki chcą zacieśnić współpracę gospodarczą.

Zachodniopomorski samorząd ma wesprzeć merytorycznie proces powstawania centrum przedsiębiorczości rolnej we Włostowie, który ma nazywać się Agro Fresh Park. W Białogardzie od ponad 10 lat z powodzeniem funkcjonują inkubatory przedsiębiorczości i technologiczny, który zatrudnia ponad 1200 osób.

Starosta opatowski Tomasz Staniek przypomina, że przyjaźń między samorządami zawiązała się, ponieważ w Białogardzie jeszcze do niedawna szpital dzierżawiła prywatna firma Centrum Dializa, podobnie jak w Opatowie. Po odzyskaniu szpitali w obu powiatach przyszedł czas na zacieśnianie więzi pod względem gospodarczym i biznesowym. Jest pomysł utworzenia funduszu pożyczkowego. Jak wyjaśnia starosta, w Białogardzie taki fundusz ma korzystne warunki dla przedsiębiorców, bo oprocentowanie wynosi 1,6 proc.

- Jest też uproszczona, korzystna struktura i metoda udzielania tych pożyczek. W skład rady tego funduszu wchodzą ci, którzy znają przedsiębiorców, tzn. wójtowie, burmistrzowie. To oni oceniają ryzyko - mówi Tomasz Staniek.

20.05.2021 Opatów. Spotkanie samorządowców. Na zdjęciu (od prawej): Sebastian Balcerzak - wicestarosta powiatu białogardzkiego, Piotr Pakuszto - starosta białogardzki, Tomasz Staniek - starosta opatowski.Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak dodaje starosta, powiat chce także wdrożyć program budowania hal na długoletni wynajem dla potencjalnych małych inwestorów. Chodzi o przyspieszenie rozpoczęcia działalności, aby przedsiębiorca nie tracił czasu na budowę lokum. Starostwo myśli też o skorzystaniu z rządowych programów dotyczących budowy mieszkań. Być może zawiąże się także współpraca polegająca na wymianie handlowej.

Starosta białogardzki Piotr Pakuszto przyznaje, że samorząd ma wieloletnie doświadczenie, którym chce się podzielić. Chodzi głównie o rozwój rynku produktów lokalnych, jednak na razie trwa wypracowywanie formy współpracy. Teraz oczekuje na ruch partnera w postaci podjęcia uchwały intencyjnej o współpracy.

- Nasze zadanie jest takie, aby podjąć to partnerstwo, usystematyzować je w jakiś sposób. Proponujemy podjąć uchwały intencyjne o współpracy między powiatami żebyśmy mogli wspólnie pozyskiwać środki zewnętrzne na stworzenie manufaktury spożywczej, taka jest nazwa robocza -  informuje Piotr Pakuszto.

Odległość między powiatami nie jest bez znaczenia, dlatego do partnerstwa prawdopodobnie dołączy powiat łaski w centralnej Polsce.

Dziś i jutro goście z północnej Polski odwiedzą zamek Krzyżtopór oraz Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku.

 

Reklama