Solec kurortem z prawdziwego zdarzenia?

Data publikacji: 10.06.2020 12:46
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.06.2020 Solec-Zdrój. Widok na miasto

10.06.2020 Solec-Zdrój. Widok na miasto
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Nowy park zdrojowy, odmienione centrum miejscowości i tereny wokół zalewu - Solec Zdrój przygotowuje się do odnowienia 15 hektarów terenu, na których mają powstać atrakcje dla kuracjuszy.

Piotr Kalita, zastępca wójta zaznacza, że najważniejszym, ale i czasochłonnym zadaniem będzie stworzenie deptaka. W tym celu przebudowana zostanie ulica 1 Maja, na odcinku od ul. Krakowskiej do ul. Kościuszki.

- Deptak ma być wyłączony z ruchu. Zyska nawierzchnię z płyt wielkopowierzchniowych i elementy malej architektury: lampy, ławki, kosze. W centralnej części deptaka stanie fontanna, będą też nowe nasadzenia. Z kolei przy uzdrowisku zostanie utworzony plac, który umożliwi organizacje imprez okolicznościowych - zaznacza wiceburmistrz.

Rewitalizacja obejmie także zagospodarowanie parku o powierzchni 2,5 ha. Zgodnie z projektem ma tam powstać tężnia o średnicy i wysokości 5 metrów. Ponadto zostaną utworzone alejki, z zielenią ozdobną. Park zyska także nowe oświetlenie i monitoring.

- Takiej inwestycji poprawiającej wizerunek miejscowości nie było przez lata. Do tej pory wszystkie inwestycje skupiały się na infrastrukturze. Chcemy, aby te miejsca były przyjazne, estetyczne zachęcały do przyjazdu do naszej miejscowości - zaznacza Piotr Kalita.

Częścią projektu jest także wyznaczenie alejek wokół zalewu i wykonanie tam pływającego pomostu. Natomiast w pobliżu sali widowiskowej ma powstać parking i siłownia plenerowa.

Obecnie członkowie komisji przetargowej dokonują wyboru najkorzystniejszych ofert w przetargu. Jeśli uda się rozstrzygnąć procedurę i podpisać umowę, roboty rozpoczną się w okresie letnim.

Gmina zdobyła dofinansowanie unijne w kwocie 4,4 mln złotych.

Reklama