Solidarność apeluje o interwencję w koneckiej mleczarni

Data publikacji: 14.10.2021 10:39
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Końskich

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Końskich
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” staje w obronie dyscyplinarnie zwolnionego pracownika Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich. Związkowcy apelują o działanie w tej sprawie do organów państwa.

Jak informowało Radio Kielce, Janusz Wielgosiński, przewodniczący komisji zakładowej „Solidarności” w koneckiej mleczarni, po tym, jak ujawnił przypadki zastraszania pracowników w zakładzie, został 1 października dyscyplinarnie zwolniony z pracy.

Waldemar Bartosz, przewodniczący regionu związku informuje, że wszyscy członkowie zarządu jednogłośnie potępili działanie prezesa OSM Końskie jako niezgodne z prawem.

- Zgodnie z pełnioną funkcją w strukturach „Solidarności”, pan Wielgosiński podlega ochronie prawnej, dodatkowo brakuje mu kilku miesięcy do emerytury, więc tym bardziej nie można go zwolnić - mówi.

Jak dodaje Waldemar Bartosz, wobec tak rażącego naruszenia praw związkowych i pracowniczych, „Solidarność” zwróciła się o interwencję do organów państwowych, powołanych do kontroli i nadzoru przestrzegania prawa, czyli Państwowej Inspekcji Pracy i prokuratury.

- Takie postępowanie pracodawcy, w naszym przekonaniu łamie prawo, służy zastraszaniu pracowników i powoduje utrudnienia w działalności związkowej, co też jest niezgodne z prawem dlatego apelujemy i żądamy przywrócenia na stanowisko pana Wielgosińskiego - apeluje szef regionu.

Barbara Kaszycka, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy przyznaje, że otrzymała sygnały od zarządu regionu „Solidarności”, a instytucja niezwłocznie podejmie stosowne kroki w celu sprawdzenia i wyjaśnienia tej sytuacji. Zakład zostanie skontrolowany.

Wiesław Stępień prezes OSM Końskie odmawia udzielenia jakiegokolwiek komentarza.

Reklama