Sople będą miały nawet dwa metry długości. Lodospad będzie zdobił Kadzielnię

Data publikacji: 09.02.2021 06:42
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: TVP3 Kielce
Kielce. Lodospad

Kielce. Lodospad
26.01.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na skałach kieleckiego rezerwatu Kadzielnia powstaje lodospad. Będzie miał prawie 40 metrów wysokości i 20 metrów długości. Już za kilka dni zobaczymy go w pełnej krasie, z soplami długimi nawet na 2 metry.

Kilka dni z temperaturą powietrza na minusie i pięćset tysięcy litrów wody. Tyle jest potrzebne, by na Skałce Geologów w rezerwacie Kadzielnia powstała bajeczna ściana lodu - informuje TVP3 Kielce.

- W minionych latach różnie to wyglądało. Nie mieliśmy takich zim, żeby ten lodospad mógł się utrzymać – mówi Michał Poros z Geoparku Kielce.

Z lodospadu korzystają głównie alpiniści. Doświadczonym sportowcom wejście na górę zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Jednak ściana lodu cieszy nie tylko miłośników wspinaczki.

- Warto podkreślić, że lodospad, poza takim aspektem alpinistycznymi, ma też wymiar estetyczny. Niewątpliwie uatrakcyjnia Kadzielnię w sezonie zimowym – dodaje Michał Poros.

 By zobaczyć lodową ścianę w pełnej krasie, potrzeba jeszcze kilku dni. Wtedy będzie można zobaczyć zjawiskowe nacieki, a nawet dwumetrowe sople.

adv adv
Wiadomości
Reklama