SOR na Czarnowie przestanie funkcjonować? Personel mówi „dość” i składa wypowiedzenia

Data publikacji: 15.02.2021 16:49
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: TVP3 Kielce
Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Szpitalny Oddział Ratunkowy

Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Szpitalny Oddział Ratunkowy
Fot. Radio Kielce

Ważą się losy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy lecznicy na kieleckim Czarnowie. Niemal od roku jest to jedyne miejsce w stolicy regionu, gdzie trafiają pacjenci w nagłych przypadkach. Obłożenie jest duże, pracownicy mówią „dość”.

Jak udało się ustalić TVP3 Kielce, część personelu medycznego złożyła wypowiedzenia. A to stawia działalność oddziału pod znakiem zapytania.

SOR funkcjonujący przy lecznicy na Czarnowie jest otwarty 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu przez cały rok. Tu głównie trafiają pacjenci, którzy pilnie potrzebują pomocy.

- Faktycznie w tej chwili został ten jeden SOR. Pacjentów w ciężkich stanach z powiatu kieleckiego i Kielc wozimy właśnie na Czarnów – mówi Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.

Drugi SOR w stolicy regionu, przy Szpitalu Kieleckim, nie działa, bo lecznica jest przekształcona w covidową.

- Nastąpiło zmęczenie materiału, stąd też jest duże niezadowolenie wśród pracowników i jak wiemy, jest deficyt pracowników medycznych – mówi Bartosz Stemplewski, dyrektor WSZ w Kielcach.

Personel mówi „dość”. Jak udało się ustalić TVP3 Kielce, kilkanaście osób złożyło wypowiedzenia z pracy. A to stawia funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pod dużym znakiem zapytania.

- Szpitalny Oddział Ratunkowy musi mieć zaplecze w postaci oddziałów szpitalnych. Jeżeli te oddziały są pełne, to ten SOR staje się niewydolny – dodaje dyrektor Stemplewski.

A to groziłoby paraliżem i spowodowałoby problemy z uzyskaniem pomocy lekarskiej w nagłych wypadkach. Dlatego wojewoda świętokrzyski podjął decyzję o częściowym przekształceniu szpitala MSWiA oraz tego przy Kościuszki.

- Od dnia dzisiejszego szpital MSWiA ma uwolnione oddziały zabiegowe, czyli chirurgiczny i ortopedyczny. Od 1 marca cały szpital MSWiA ma nie być szpitalem covidowym, podobnie rzecz się będzie miała ze szpitalem przy ulicy Kościuszki – podkreśla Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

By tak się stało, zgodę musi wydać Ministerstwo Zdrowia. Sytuację mógłby poprawić trzeci oddział ratunkowy, ale nie wiadomo, czy ten w ogóle powstanie.

- Żeby SOR został zakontraktowany, musi spełniać wszystkie wymagania, a te wymagania są bardzo wysoko postawione w tej chwili. Wśród nich np. posiadanie lądowiska dla helikoptera – mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor NFZ w Kielcach.

Na jutro zaplanowano kolejne spotkanie dotyczące przyszłości Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Oprócz wojewody i przedstawicieli NFZ mają wziąć w nim udział starostowie. Chodzi o to, by maksymalnie odciążyć SOR przy szpitalu wojewódzkim.

Reklama