SPA w… skansenie

Data publikacji: 01.08.2021 09:45
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Tokarnia. Muzeum Wsi Kieleckiej

Tokarnia. Muzeum Wsi Kieleckiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wiejskie SPA - to kolejne spotkanie z cyklu „Rodzinne niedziele w skansenie”, które odbędzie się dziś, w godzinach od 11 do 16, w Parku Etnograficznym w Tokarni, w sektorze dworsko-folwarcznym.

- W sielskiej atmosferze chcemy przybliżyć dawne sposoby dbania o urodę i higienę. Uwrażliwić na właściwości prozdrowotne naturalnych zasobów naszego regionu, wody i roślin. Przygotowaliśmy wiele aktywności muzealnych dla wszystkich, niezależnie od wieku. Będzie można między innymi zobaczyć, jak przygotować ziołowy krem do rąk, wysłuchać gawęd o ziołach i ich zastosowaniu w kosmetyce. Na warsztatach plastycznych będzie można wykonać pachnącą pocztówkę. Chętnych zapraszamy na spacery szlakiem naszej ścieżki przyrodniczej pod hasłem: „Roślinne zdrowie obok nas” - mówi Aleksandra Imosa, koordynatorka wydarzenia.

Na scenie odbędą się między innymi „Spotkania w złocie, zieleni i błękicie”, rodzinne zmagania z wiedzy o medycynie ludowej, prezentacje porad balneologicznych księdza Sebastiana Kneippa. Uczestnicy będą także mogli wziąć udział w „Muzealnym ruszeniu”, czyli relaksacyjnych zajęciach fitness, odbywających się pod hasłem „Rozciąganie na sianie” oraz w konkursie dla siłaczy.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie „Kiermasz naturalnego piękna” z udziałem wystawców oferujących  naturalne produkty kosmetyczne i zielarskie.

- Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie uczestników z praktykami higienicznymi sprzed ponad stu lat, zarówno w środowisku wiejskim jak i dworskim, kiedy to kształtowało się dzisiejsze podejście do dbania o czystość. W otoczce zagadnień związanych z kosmetyką i zielarstwem chcemy przekazać także dawne podejście do wody, której pozyskiwanie było oparte na mozolnej pracy, szacunku i pokorze - dodaje Aleksandra Imosa.

W niedzielę z Kielc do Tokarni można dojechać specjalną linią komunikacji miejskiej „T”.

Reklama