Spacerowali, aby poznać historię Częstocic

Data publikacji: 19.09.2020 18:07
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.09.2020. Ostrowiec Św. Spacer po Częstocicach

19.09.2020. Ostrowiec Św. Spacer po Częstocicach
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Ostrowieckie osiedle Częstocice istniało jako wieś już od XIV wieku. Wcześniej, według badań archeologicznych, osadnictwo na tym terenie rozpoczęło się już w okresie neolitu. Jednak najważniejszym elementem, który spowodował, że wieś najpierw się rozrosła, przybyło do niej wielu mieszkańców, było wybudowanie cukrowni.

O bogatej, przemysłowej historii Częstocic opowiadano podczas kolejnego sobotniego spaceru historycznego po Ostrowcu. Piękna pogoda zachęciła kilkadziesiąt osób, aby w ten sposób zdobywać wiedzę o mieście. Niektórzy byli pierwszy raz, część osób to już stali bywalcy historycznych podróży po Ostrowcu. Mówią, że spacery są wartościowe i potrzebne.

- Przychodzę na wszystkie, tylko dwa opuściłam. Nie pochodzę z Ostrowca i bardzo mnie interesuje historia miasta, warto podtrzymywać pamięć - mówi jedna z uczestniczek spaceru. - W ubiegłym tygodniu byłem w Szewnie na zwiedzaniu i spodobało mi się - mówi inny uczestnik.

Waldemar Brociek, specjalizujący się w historii Częstocic mówi, że na wsi Częstocice najpierw istniał folwark. Potem wybudowano cukrownię, która spowodowała napływ ludności, a także ogólny rozwój i urbanizację. Najlepszy czas rozkwitu Częstocic to 1885 rok, kiedy powstaje szkoła, potem szpital. W tym miejscu dzisiaj istnieje wieżowiec mieszczący m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Rozbudowują się budynki mieszkalne, były dwa ważne tereny do inwestowania. To ulica Osadowa oraz Łączka, gdzie mieszkają urzędnicy, kadra kierownicza, dyrektor.

Do dzisiaj w Częstocicach stoją budynki powstałe w czasie świetności cukrowni. Wybudowane zostały z czerwonej cegły. Zastanawiano się skąd pochodził ten budulec. Okazało się, że cukrownia posiadała własną cegielnię. Ostatnia kampania cukrowa w Częstocicach odbyła się w 2005 roku. Cukrownię w Częstocicach wygaszono w 2006 roku.

Organizatorem spaceru jest Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana. Na trasie spaceru znalazła się ulica Świętokrzyska, budynek, gdzie znajdował się szpital, ochronka. Mowa była także o układzie hydrologicznym na terenie byłej cukrowni. Spotkanie zakończyło się zwiedzeniem terenu cukrowni.

Za tydzień podobne wydarzenie odbędzie się w Denkowie.

Reklama