Spacerowicze znaleźli niewybuchy. Saperzy w akcji

Data publikacji: 04.05.2021 10:36
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kilka niewybuchów znaleźli wczoraj spacerowicze na terenie województwa świętokrzyskiego. Jak informuje policja, w miejscowości Widełki w gminie Daleszyce 47-letnia kobieta znalazła ręczny granat pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

Został zabezpieczony przez policję do czasu przybycia patrolu saperskiego.

Z kolei w lesie w Motkowicach koło Jędrzejowa 40-letni mężczyzna natknął się na sześć niewybuchów, także pochodzących z czasów II wojny światowej. Na miejsce właśnie jedzie patrol saperski z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

To nie pierwsze takie znalezisko w tym miejscu. Jak informowaliśmy, pod koniec marca żołnierze z 31. Patrolu Saperskiego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce zabezpieczyli 416 sztuk pocisków artyleryjskich, 135 sztuk zapalników oraz 164 sztuki łusek. Na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Motkowice znajduje się opuszczone stanowisko artylerii. To pozostałości po walkach toczących się w tym rejonie w 1945 roku.

Wówczas, w ramach ofensywy styczniowej, wojska Armii Czerwonej dotarły do Jędrzejowa i przy nieznacznym oporze, 14 stycznia 1945 roku przerwały trwającą od 1939 roku okupację niemiecką.

Reklama