Specjaliści z ŚCO przez telefon podpowiedzą jak skutecznie rzucić palenie papierosów

Data publikacji: 31.05.2021 06:21
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, z okazji przypadającego dzisiaj Światowego Dnia bez Tytoniu zachęcają do skorzystania z bezpłatnych porad telefonicznych dotyczących skutecznego rzucania palenia papierosów. Prowadzone będą od 8.00 do 15.00 pod numerami telefonów 885 77 99 88 i 41 36 74 653.

Ponadto, osoby palące papierosy i mające od 40 do 65 lat, będą mogły zarejestrować się na bezpłatne badanie laryngologiczne oraz niskodawkową tomografię komputerową płuc. Z tych badań będą mogły również skorzystać osoby, u których dłużej niż trzy tygodnie utrzymuje się objaw mogący wskazywać na zwiększone ryzyko nowotworów głowy i szyi, niezwiązany z infekcją górnych dróg oddechowych. Do takich objawów zalicza się ból gardła, pieczenie języka, przewlekła chrypka, guz na szyi, niegojące się owrzodzenie jamy ustnej, krwawienie z nosa lub problemy z przełykaniem.

Badanie składa się z wywiadu, standardowego badania laryngologicznego oraz oceny stanu nosa, jamy ustnej, gardła i krtani przy pomocy fiberoskopu, czyli cienkiego elastycznego wziernika z kamerą. Trwa kilka minut i jest bezbolesne.

Rejestracja na badania laryngologiczne prowadzona będzie pod numerem telefonu 41 36 74 653.

Reklama