Specjalny tomograf dla zakażonych koronawirusem

Data publikacji: 03.09.2020 11:57
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
21.08.2020. Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Nowy nowy tomograf komputerowy przeznaczony do badania pacjentów z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem lub podejrzeniem

21.08.2020. Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Nowy nowy tomograf komputerowy przeznaczony do badania pacjentów z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem lub podejrzeniem
Fot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

W wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach rozpoczął pracę nowy tomograf komputerowy. Aparat będzie służył do badania pacjentów z potwierdzonym SARS-CoV-2 lub osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie, nowy aparat został zamontowany w kontenerze, w bezpośrednim sąsiedztwie szpitalnego oddziału ratunkowego.

- Dotychczas osoby takie były badane w pracowniach zakładu diagnostyki obrazowej w budynku głównym szpitala, także w obrębie szpitalnego oddziału ratunkowego lub w pracowni tomografii komputerowej w Świętokrzyskim Centrum Neurologii - mówi Anna Mazur-Kałuża.

21.08.2020. Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Nowy nowy tomograf komputerowy przeznaczony do badania pacjentów z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem lub podejrzeniemFot. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Dzięki temu nie będzie przestoju w pracy pracowni, ponieważ nie będzie konieczności po każdym badaniu dezynfekowania pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, tak jak to było do tej pory.

- Jak mówią lekarze, pacjenci z COVID-19 wymagają badań tomografem komputerowym nie tylko klatki piersiowej, ponieważ często są to osoby z szeregiem chorób współistniejących, więc są u nich wykonywane liczne badania za pomocą tomografu - dodała Anna Mazur-Kałuża. 

Wartość tomografu i niezbędnego do jego uruchomienia wyposażenia to 2,7 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniosło ponad 2,4 mln zł.

Pozostali pacjenci będą badani aparatami, które są już w dyspozycji placówki.

Reklama