Spektakle „Kubusia” na dwóch ogólnopolskich festiwalach

Data publikacji: 04.08.2020 18:58
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Makbet

Makbet
Fot. Bartek Warzecha

„Makbet” oraz „The Monstrum Band”. Dwa spektakle dla młodzieży i widzów dorosłych w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” zostaną pokazane na ogólnopolskich festiwalach.

Pierwszy występ już 5 sierpnia podczas Zamojskiego Lata Teatralnego. Tego dnia „Kubuś” zaprezentuje „Makbeta” Williama Szekspira, w reżyserii Adama Walnego, który napisał też adaptację i zaprojektował scenografię do tej sztuki.

Od pierwszej edycji Zamojskiego Lata Teatralnego w 1976 roku, przez wiele lat, w każdej odsłonie tego festiwalu była przynajmniej jedna inscenizacja szekspirowska. Kieleckie przedstawienie znakomicie wpisuje się w tę tradycję.

Natomiast 11 sierpnia kielecka ekipa pojawi się na Festiwalu Teatralnym w Lesie – LasFest w Solnikach, prezentując spektakl „The Monstrum Band” (tekst - Mateusz Pakuła, reżyseria - Robert Drobniuch), który powstał w koprodukcji teatru „Kubuś” oraz Grupy Coincedentia. Spektakl ten, inspirowany mroczną historią Frankensteina.

W programie festiwalu pojawią się mroczne eksperymenty teatralne, drapieżne poszukiwania w obrębie lalkarstwa adresowanego do widza dorosłego.

Jak wyjaśnia Jolanta Świstak z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, oba wydarzenia będą dla aktorów okazją do tradycyjnego, a nie internetowego, występu.

- Po dłuższej przerwie spowodowanej koronawirisem, wreszcie wystąpimy na prawdziwej scenie, będziemy mogli się spotkać z prawdziwa publicznością, nie tylko wirtualnie jak do tej pory. Oba festiwale mają charakter przeglądu, nie są konkursem, ale to spotkanie z publicznością było długo wyczekiwane – podkreśla.

Natomiast kielecka publiczność będzie się mogła spotkać z aktorami już 22 sierpnia. Tego dnia rozpocznie się Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! Art.

The Monstrum BandFot. Bartek Warzecha

Reklama