Spółka Ciuchcia Expres Ponidzie dziś kończy swoją działalność

Data publikacji: 22.06.2020 19:46
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.06.2020 Jędrzejów. Zgromadzenie wspólników spółki Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Expres Ponidzie”

22.06.2020 Jędrzejów. Zgromadzenie wspólników spółki Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa „Ciuchcia Expres Ponidzie”
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

1 maja 2021 roku kolejka Ciuchcia Expres Ponidzie ponownie wyjedzie w trasę. Zapowiada to Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, które przejmą zarządzanie Ciuchcią Expres Ponidzie.

Dziś podczas zgromadzenia udziałowcy spółki, która od 18 lat zarządza kolejką, podjęli decyzję o jej likwidacji. Na likwidatora spółki powołany został adwokat Rafał Jarząbek.

Jak powiedział Tomasz Hałatkiewicz, to bardzo ważna decyzja, ponieważ dziś rozpoczyna się proces likwidacji spółki, który ma doprowadzić do przejęcia kolejki przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i włączenie jej do struktur Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Likwidacja spółki ma potrwać około 8 miesięcy. 1 października kolejka zostanie przejęta przez parki.

Jak dodaje dyrektor Tomasz Hałatkiewicz - aby kolejka 1 maja przyszłego roku mogła wyruszyć w trasę musi uzyskać od kolei stosowne certyfikaty bezpieczeństwa, a także wyremontować tory i tabor. 

- Będziemy podpisywali umowy z gminami w sprawie użyczenia taboru i infrastruktury kolejowej. Na te działania potrzeba kilka miesięcy, zatem jeżeli 1 października zaczniemy proces, to wczesną wiosną przyszłego roku możemy przygotowywać się do sezonu. Wszystko po to, aby od 1 maja kolejka jeździła - podkreśla dyrektor.

Jak powiedział Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego - dzisiejsze spotkanie udziałowców spółki oraz podjęta uchwała decyduje o przyszłości funkcjonowania kolejki wąskotorowej.

Jak tłumaczy, to ważne, ponieważ sytuacja finansowa spółki jest krytyczna i potrzebne są natychmiastowe działania, aby ją uratować. Jak dodał, w dalszej perspektywie potrzebne jest około 40 mln złotych na kapitalny remont zarówno taboru kolejowego, jak i torów, wiaduktów oraz mostów.

Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe będą starały się pozyskać na ten cel pieniądze unijne oraz środki z rządowego Funduszu Kolejowego.

- To bardzo ważny dzień. Spółka Ciuchcia Expres Ponidzie dziś kończy swoją działalność, ponieważ została postawiona w stan likwidacji - mówi Wojciech Abramowicz z Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie, który reprezentował największego udziałowca spółki, czyli gminę Jędrzejów.

Jak dodał - ma nadzieję, że dzięki większemu zaangażowaniu województwa świętokrzyskiego ciuchcia ma szansę stać się perełką turystyczną naszego regionu. 

- Dotychczasowa działalność w formie spółki, nie pozwalała na sięgniecie po wsparcie ze środków zewnętrznych, dlatego likwidacja spółki oraz przejecie kolejki przez Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe to szansa dla tej kolejki - dodał Wojciech Abramowicz.

Przypomnijmy, 8 czerwca udziałowcy spółki Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie podpisali list intencyjny w sprawie przejęcia kolejki przez podległy zarządowi województwa Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Spółka Świętokrzyska Kolejka Dojazdowa Ciuchcia Expres Ponidzie powstała w sierpniu 2002 roku. W jej skład wchodzą: urząd marszałkowski, powiaty: jędrzejowski i pińczowski oraz miasta i gminy: Jędrzejów, Pińczów, Kije i Imielno.

Podobne wiadomości
Reklama