Spotkanie edukacyjne dotyczące chorób nerek odbędzie się w WDK

Data publikacji: 23.09.2020 06:41
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.02.2020 Kielce. WDK. Wojewódzki Dom Kultury.

19.02.2020 Kielce. WDK. Wojewódzki Dom Kultury.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Spotkanie edukacyjne dotyczące profilaktyki chorób nerek odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Jak informuje Marcin Zychalski, prezes Stowarzyszenia Sport CK, podczas wykładów specjaliści opowiadać będą o chorobach nerek, jak można o nie dbać i jakie objawy mogą świadczyć, że te organy nie są w pełni zdrowe.

- Tematyka spotkania będzie różnorodna, począwszy od schorzeń nerek, poprzez leczenie i dializy. Specjaliści podpowiedzą też, jak o nie dbać. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania otrzyma zaproszenie na bezpłatne badanie krwi ukierunkowane na choroby nerek - dodał Marcin Zychalski.

Jednym z prelegentów będzie profesor Andrzej Jaroszyński, kierownik Kliniki Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Jak mówi, w Polsce na choroby nerek cierpi ponad 4,5 mln osób, a ponieważ objawy tych schorzeń są skąpe, wielu chorych nawet nie wie, że ich nerki nie pracują prawidłowo.

- Objawy są, ale one są bardzo często trudne do zauważenia. Pacjenci dotknięci przewlekłą chorobą nerek przyzwyczajają się do nich lub też nie są to objawy kojarzone z chorobami nerek. Objawem choroby nerek może być np. nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, zmiany w analizie moczu, czy osłabienie. To nie są objawy swoiste dla choroby nerek, a jednak mogą świadczyć o tym, że ten organ nie pracuje prawidłowo - dodał profesor Andrzej Jaroszyński.

Spotkanie dotyczące profilaktyki chorób nerek w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach rozpocznie się o 14.00 i potrwa do 21.00.

Wstęp jest bezpłatny.

Reklama