Spotkanie z tenorami, benefis i koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy na festiwalu w Busku-Zdroju

Data publikacji: 18.09.2020 06:55 / Data aktualizacji: 18.09.2020 19:23
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kwintet Jerzego Cygana

Kwintet Jerzego Cygana
Fot. Buskie Samorządowe Centrum Kultury

Kawiarenka Festiwalowa ze świętokrzyskimi tenorami, benefis Jerzego Cygana oraz koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy - to wydarzenia, które wypełnią przedostatni dzień XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

O godzinie 16.30 w hotelu Bristol Art & Medical Spa w Busku-Zdroju odbyło się spotkanie z dwoma śpiewakami pochodzącymi z naszego regionu - Jakubem Oczkowskim i Dominikiem Sutowiczem.

Z kolei o 18.00 odbył się benefis Jerzego Cygana, organizatora, współorganizatora i pomysłodawcy wielu przedsięwzięć artystycznych, w tym także Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz. Jak mówi, działa już od 1970 roku.

- To jest 50 lat mojej pracy na rzecz szeroko pojętej kultury, bo to i działalność społeczna i działalność pedagogiczna i praca w instytucjach kultury - wyjaśnia.

Uroczystość odbędzie się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szańcu, miejscu ważnym dla samego Jerzego Cygana.

- Dlaczego w Szańcu? Pochodzę z powiatu pińczowskiego, a miejscowość, w której mieszkam, należy do parafii Szaniec. I tak sobie wymyśliłem, że Bogu bym podziękował za te 50 lat, w czasie których dane mi było poznawać wielkich ludzi, artystów, wspaniałych pracowników, współpracowników instytucji kultury. Tam w Szańcu miałem chrzest, pierwszą komunię, tam miałem bierzmowanie, stąd ten kościółek sobie wybrałem. Myślę, że to odpowiednie miejsce - tłumaczy.

Koncert rozpoczął się o godzinie 18.00. Występują: sopranistka Marzena Trzebińska, Artur Jaroń na fortepianie, Jerzy Cygan na klarnecie oraz Kwintet Jerzego Cygana.

- Myślę, że nie będą to stracone chwile, bardzo serdecznie zapraszam, będzie mi bardzo miło. Zagram dla Państwa z wielką przyjemnością, aby Państwo doznali, jak najwięcej artystycznych wzruszeń - zachęca Jerzy Cygan.

Zwieńczeniem dnia będzie koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy. Miłośnikiem tej grupy jest Artur Jaroń, dyrektor artystyczny buskiego festiwalu.

- Łączy w sobie ambicję, wysoką kulturę muzyczną, jak również to, że zespół nadal jest popularny. Teraz, kiedy zespół jest w swojej trasie jubileuszowej, buski koncert będzie fantastycznym przeżyciem - podkreśla.

Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Natomiast dziś o godzinie 23.05 na antenie Polskiego Radia Kielce będzie można usłyszeć retransmisję drugiej części koncertowej wersji „Madame Butterfly”, która otworzyła tegoroczny festiwal imienia Krystyny Jamroz. W tytułowej roli wystąpiła Joanna Woś.

XXVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY IMIENIA KRYSTYNY JAMROZ W BUSKU-ZDROJU. PROGRAM NA PIĄTEK, 18 WRZEŚNIA

Reklama